Wydarzenia‎ > ‎Telewizyjne‎ > ‎

Zecchino d'Oro (Złoty Cekin)


59 edycja - od 19 listopada do 10 grudnia 2016

opublikowane: 21 lis 2016, 14:51 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 23 lis 2016, 13:34 ]

Zecchino 59 edycja CD 2016

     Tegoroczna edycja Złotego Cekina odbywa się nie tak jak dotychczas przez pięć kolejnych dni, tylko w cztery soboty od 19 listopada aż do do 10 grudnia 2016 r. To nie jedyna nowość - po raz pierwszy w historii festiwalu pojawiła się też piosenka śpiewana w całości po angielsku - niezwykle przebojowa i urocza "Choof the train" z Wielkiej Brytanii.
     W konkursie możemy usłyszeć 12 piosenek, a każdą z nich widzowie mogą podziwiać wraz z unikalnymi kreskówkami powstałymi we współpracy z Rai Fiction. Międzynarodowym akcentem oprócz "Choof the train" jest piosenka "Pikku Peikko" oparta na motywach finlandzkich baśni dla dzieci.Wykonują ją Iacopo Cioni i Annika Martin Anello:

Lorenzo Ravastini


     Kolejny uczestnik to 8-letni Lorenzo Ravastini (po prawej) pochodzący z południowej Sardynii. Jego największą pasją, oprócz śpiewania, jest piłka nożna.

    Jeśli miałbym wybierać, to Lorenzo jest moim zdecydowanym faworytem do tegorocznej nagrody Złotego Cekina. Chłopiec wykonuje utwór solo "Il dinosauro di plastica" z towarzyszeniem chóru Piccolo Coro dell'Antoniano:


   Tegoroczny festiwal był pełen piosenek o przyjaźni. Pięknie o niej zaśpiewali Giacomo Fantin i Glenda Vettori w piosence "Raro come un diamante". Poniżej wersja kreskówka do obejrzenia i posłuchania:


     Na koniec warto posłuchać prawdopodobnie najzabawniejszej piosenki tego roku. "Cerco un circo" to utwór o wymarzonym cyrku, wykonany przez dwóch malców (wyglądających całkiem jak bracia, a jednak zupełnie niespokrewnionych) Giuseppe Chiolo i Luca Morello:


     Na ogłoszenie zwycięzców 59 edycji najsłynniejszego dziecięcego festiwalu na świecie trzeba poczekać aż do finałowego odcinka 10 grudnia 2016, do zobaczenia od 16:45 do 18:45 na Rai 1, transmisja dostępna zarówno drogą satelitarną jak i przez stream w Internecie.

56 edycja - od 19 do 23 listopada 2013

opublikowane: 24 lis 2013, 15:43 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 25 lis 2013, 11:48 ]

     Tematem przewodnim 56 edycji Zecchino d'Oro była historia chóru Piccolo Coro dell'Antoniano, który obchodził pięćdziesięciolecie istnienia. Z tej okazji podczas każdego z pięciu dni imprezy przypominano najbardziej znane piosenki z poprzednich edycji festiwalu. Podczas trzeciego dnia wykonano słynną piosenkę Popoff z 9. edycji. Pokazywano także archiwalne zdjęcia i nagrania dziecięcego zespołu.

Uczestnicy 56 edycji Zecchino d'Oro:
56 edycja Zecchino d'Oro 2013
W pierwszym rzędzie od lewej Jacopo GolinMartino Vaona, mniej więcej w środku Simone Cavallaro, a na samym brzegu z prawej Giacomo Pedini. Na zdjęciu zabrakło małego Brazylijczyka Liama Sampaio, który śpiewał w duecie z Letizią Manzato.

     Jednym z najlepszych uczestników tej edycji Zecchino d'Oro był Giuseppe Simone Cavallaro. Chłopiec pochodzi z Acireale na Sycylii. Urodził się ok. 2002 r. Od czwartego roku życia uczy się w miejscowej szkole Settenote pracującej wg. programu wczesnej edukacji muzycznej Yamaha. Nie jest on pierwszym uczestnikiem programu pochodzącym z tej szkoły. W zeszłym roku jednym ze zwycięzców był inny wychowanek Settenote - Andrea Leonardi.

Simone zaśpiewał piosenkę o Panu Kangurze ("Mister Doing"). Czwartego dnia wystąpił ze ze szczególnym akompaniamentem wykonywanym na żywo na dużych instrumentach:

     Martino Vaona został laureatem wprowadzonej w tym roku nagrody "Zacchino Social", liczonej wg. ilości facebookowych like'ów. Można więc uznać go za ulubieńca publiczności. Jego piosenka traktowała o nieśpiesznym życiu afrykańskiego leniwca:

     Ostatnim chłopięcym solistą był jeden ze starszych uczestników Giacomo Pedini. Pochodzący z Perugii dziesięciolatek zaśpiewał piosenkę "Il Verbivoro":

Na widowni można było dostrzec uczestnika poprzedniej 55 edycji Zecchino d'Oro Lorenzo Duoccio.

55 edycja - od 21 do 25 listopada 2012

opublikowane: 26 lis 2012, 15:51 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 24 lis 2013, 16:04 ]


     Zwycięzcami tegorocznej pięćdziesiątej piątej edycji Złotego Cekina byli sami chłopcy. Na zdjęciu po lewej stronie czteroletni Massimo Spiccia, który zdobył główną nagrodę. Po prawej stronie siedmioletni Juan Francisco Greco z Argentyny. Obaj chłopcy dostali łącznie dwa cekiny. Trzecim zwycięzcą był Andrea Leonardi, który zakończył rywalizację również z dwoma cekinami.

     Występy pozostałych chłopców Lorenzo DuoccioGiovanni Barelli i Samuele Ostan nie zostały nagrodzone, ale też były bardzo sympatyczne. Warto zwrócić szczególną uwagę na Giovanniego. To ładny około siedmioletni chłopiec o śniadej twarzy. Zaśpiewał piosenkę o "Wilku Teodorze".

Wszyscy uczestnicy 55 edycji Zecchino d'Oro:
Na rękach zakonnika zwycięzca i jednocześnie najmłodszy uczestnik show - Massimo Spiccia. Poniżej drugi od lewej Andrea Leonardi, dalej Samuele Ostan, Giovanni Barelli i Lorenzo Duoccio.

Samuele Ostan (drugi od lewej) ale zaśpiewał tylko parę słów, jako wsparcie dla rówieśniczki Maranathà (trzecia od lewej).

1-3 of 3