Wydarzenia‎ > ‎

Festiwale

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca

Dziecięcy Festiwal określany dzisiaj w skrócie jako MDFPiT został zainaugurowany jeszcze w PRL-u, w 1979 r., jako Ogólnopolskie Konfrontacje Dziecięcych Zespołów Tanecznych. Była to impreza na której prezentowały się tylko dzieci tańczące. Już wkrótce, w wyniku stwierdzenia konieczności poszerzenia konkursu o śpiew, w 1984 r. Konfrontacje te zostały przekształcone w Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Tańca. Następnie w 1989 r. przyjęto obowiązującą do dziś nawę Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca. Od tamtego czasu znacząco się rozwinął, wystąpiło na nim wielu młodych piosenkarzy, którzy odnieśli później sukces artystyczny tj. Krzysztof Antkowiak, Marysia Sadowska, Patrycja Markowska, Alicja Bachleda-Curuś, Marina Łuczenko, Kuba Molęda i wielu innych.


Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych

Historia Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych sięga lat 70. XX wieku. Jerzy Kurczewski, dyrygent słynnego chóru Poznański Chór Chłopięcy zwanego też później Polskimi Słowikami zorganizował pierwsze Międzynarodowe Spotkania Chórów Chłopięcych. Impreza ta odbywała się mniej więcej co trzy lata. Zapraszano wiele chórów chłopięcych, początkowo głównie zza naszej wschodniej granicy, w latach późniejszych goszczono między innymi światowej sławy chór wiedeński Wiener Sängerknaben. 
     Od roku 1983 postanowiono zmienić nazwę na bardziej adekwatną Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych. Pod tą nazwą wydarzenie odbywało się w Poznaniu