czasopismo "Nie tylko dzieciaki" myślimy o dzieciach

     "Nie tylko dzieciaki" to internetowy kwartalnik o modzie, designie, fotografii i książkach dla dzieci i o dzieciach. Tworzony jest przez Jacka i Agnieszkę Kwiatkowskich oraz Martę Sieciarz od jesieni 2009 r. Powiązany z blogiem działającym pod tym samym szyldem i publikującym krótkie notki ze zdjęciami o modzie dziecięcej. W pierwszym numerze tak opisano tematykę: "Nie tylko dzieciaki to magazyn, który ma być miejscem spotkań kreatywnych ludzi, pomysłów, ciekawych miejsc i interesujących rzeczy, które są wokół nas, a dotyczą dzieci. Chcielibyśmy w nim pokazywać nie tylko zabawki, książeczki, mebelki, czy modę dla najmłodszych, ale także miejsca, w których maluch może czuć się dobrze
i swobodnie, miejsca, które z myślą o nim powstały. Artystów, którzy swoją pasję współtworzą z najmłodszymi odbiorcami czerpiąc od nich inspirację, siłę i tę cudną dziecięcą energię. Twórców, którzy swoje prace dedykują dzieciom, ubarwiając ich świat i wpływając na ich wrażliwość estetyczną. Wszystko, co tu pokazujemy, jest dla nich, bo o nich myślimy!". 
     Mniej więcej połowę każdego numeru zajmuje prezentacja odzieży i zabawek projektowanych specjalnie dla dzieci wraz z linkami do stron autorów i sklepów. Są także dedykowane sesje zdjęciowe, rozmowy z gośćmi, prezentacje artystów tworzących sztukę inspirowaną dzieciństwem, artykuły tematyczne i zdjęcia robione przez rodziców swoim pociechom. Wszystko to w nieco ascetycznej, ale przejrzystej i eleganckiej formie. 

nr 3 - dzień dziecka 2010

opublikowane: 16 lip 2012, 09:59 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 16 lip 2012, 10:00 ]


     Redaktorzy przygotowali z okazji dnia dziecka prezent nie tylko dla maluchów w postaci mnóstwa ciekawych ubranek i zabawek, ale przede wszystkim dla rodziców. Numer ten jest swoistym wehikułem czasu. Zarówno szata graficzna, jak i treści przenoszą czytelników do czasów własnego dzieciństwa. 
     Większą część numeru zajmują ubrania, książki i przedmioty w stylistyce vintage, nawiązujące do przeszłości, przede wszystkim peerelowskiej. Jest także zdecydowanie więcej reklam i zdjęć od czytelników, niż w poprzednich numerach.
     W dziale Design artykuł o krzesłach dla dzieci nawiązujących do najbardziej znanych i popularnych od dziesięcioleci modeli (str. 34, 35). Na stronach 36 - 46 wspaniała sesja fotograficzna Tomka Sikory "Gdy rodzice byli mali" (fragmenty poniżej). Niezwykle interesująca jest także rozmowa Marty Sieciarz z Wojciechem Węgrzyńskim "Zwykła - niezwykła książka. Podręcznik Wojciecha Węgrzyńskiego" o książkach artystycznych (str. 48 - 53). Dalej w numerze jeszcze papierowe lalki, stare samochodziki, książki które pozwolą rodzicom przypomnieć sobie swoje dzieciństwo i wiele innych.

Kilka zdjęć z sesji  "Gdy rodzice byli mali" Tomek Sikora:


nr 2 - wiosna 2010

opublikowane: 12 lip 2012, 07:17 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 12 lip 2012, 07:18 ]


     Wiosenny numer "Nie tylko dzieciaki" jest pełen słońca i zieleni. Na okładce sympatyczna dziewczynka z dużą różową kokardą, a w środku przede wszystkim mnóstwo ubranek dla dzieci. Jest również dużo zabawek, rysunków i zdjęć przedmiotów projektowanych z myślą o dzieciach. 
     W połowie numeru zamieszczono wywiad z Agnieszką Bartosiewicz i Krzysztofem Ruść o designie dla dzieci (str. 27 - 29). Para projektantów związana ze studiem Emocja opowiada o edukacyjnych zabawkach m. in. "art. Kolorowance", a także problemach projektantów designu dla dzieci w Polsce.
     W dalszej części m. in. o pomysłowych i prostych zabawkach z tektury (str. 34, 35), sesja fotograficzna "Wiosna, wiosna, wiosna" (str. 36 - 43) i recenzja książki Valentiny de Filippo "Visualizing Gender Stereotypes" poświęcona postrzeganiu płci i stereotypów związanych z płcią przez dzieci.

Zdjęcie Jacka Kasprzyka na otwarcie numeru:


nr 1 - jesień / zima 2009

opublikowane: 22 cze 2012, 05:31 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 22 cze 2012, 05:32 ]


     W pierwszym numerze "Nie tylko dzieciaki" rozmowa Agnieszki Kwiatkowskiej z niemiecką fotograf Beatrice Heydiri (str. 7-15) bogato ilustrowane zdjęciami autorki. Beatrice opowiada o roli emocji w fotografii dziecięcej, pracy w branży reklamowej i własnych inspiracjach.
     W dalszej części numeru oprócz ubranek, zabawek i rysunków dla dzieci sesja zdjęciowa Jacka Kasprzyka.

Jedna z fotografii Beatrice zamieszczonych w czasopiśmie:

1-3 of 3