nr 10 - marzec 2012

opublikowane: 9 maj 2012, 09:17 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 9 maj 2012, 09:30 ]

     Wiosenny numer Kikimory wypełniony jest po brzegi modą i designem. Treść większości tekstów i sesji zdjęciowych spaja temat brytyjskości. Jest również sporo interesujących reklam, m.in. brytyjskich firm odzieżowych. Zmieściły się także sylwetki znanych brytyjczyków tj. Jamie Olivier i Margareth Tatcher.
     Na otwarcie numeru trzy interesujące portrety-wywiady z rodzinami brytyjsko-polskimi. O zderzeniu kultur, wierzeń i tradycji, trochę o stereotypach i wychowaniu dziecka w odmiennej kulturze. Bardzo inspirujące i życiowe.
     Bohaterem numeru jest światowej sławy niemiecki fotograf Achim Lippoth. Rozmowa Jakuba Śwircza z Achimem Lippothem pt. "Al" (ss. 104 - 109) ilustrowana jest wieloma fotografiami jego autorstwa. Cała twórczość artysty skoncentrowana jest na temacie dziecka. W wywiadzie omawiane są konkretne serie prac, jak również kontrowersje wokół niektórych z nich, na przykład fotografii "Together" budzącej skojarzenia z motywami z nazistowskiej propagandy. Wspomina się także o czasopiśmie "Kid's wear Magazine", początkowo będącym miejscem promocji prac samego artysty, obecnie rozwijającym się w kierunku pisma artystów inspirujących się i opowiadających o dzieciństwie. Lippoth mówi też o swoich planach na najbliższą przyszłość.
     Na stronie 145 zamieszczono krótki jednostronicowy artykuł Heleny Białobrzeskiej "Kino z temperamentem" o Tygodniu Kina Hiszpańskiego w Polsce (15 marca - 1 kwietnia 2012). Jego tematem jest nie tyle sam przegląd filmów, ile polecenie poruszającego dramatu produkcji hiszpańskiej "Czarny chleb" (Pa negre reż. Agustín Villaronga). 
     Zdecydowanie warta uwagi fascynująca sesja zdjęciowa Filipa Ćwika "Śpiochy". Jest to pierwsza część niezwykle intymnych, domowych, robionych polaroidem dokumentacji rodzinnego życia artysty. 

Sesje zdjęciowe:

"British mood" tegoroczne kolekcje dziecięce z Wielkiej Brytanii


"Tea Time" Krzysztof 'Krzyś' OpalińskiComments