czasopismo - "Kikimora - magazyn rodzica"

nr 14 - wiosna 2013

opublikowane: 18 kwi 2013, 12:31 przez c.gontkiewicz@gmail.com

Okładka magazynu Kikimora - wiosna 2013

     Wiosenny numer Kikimory przyciąga odblaskową jaskrawo-żółtą winietą (niestety ten efekt jest niewidoczny na skanie powyżej). Główną tematyką są podróże. Nawiązuje do nich artykuł "Wakacyjne naprawianie świata" Marka Świrkowicza (str. 68 - 73) o sposobach na podróżowanie z dziećmi. O Dariuszu Drapelli i jego podróżach z dziećmi pisze Marta Spingardi w tekście "Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Podróże kapitana Drapelli" (str. 158 - 160).
     Czternasty numer Kikimory zawiera dużo sesji fotograficznych. Jedną z najciekawszych jest "Lord of the Flies" Przemka Dzienisa (str. 106 - 113) zainspirowana słynną powieścią Williama Goldinga "Władca much". Wzięli w niej udział Hubert i Janek. Chłopcy zostali ciekawie ucharakteryzowani, a na zdjęciach dominuje ciemna zielono-bura kolorystyka. Drugą interesującą sesją jest "Dookoła świata" Alicji Wesołowskiej i Basi Czyżewskiej (str. 162 - 169). Wystąpiło w niej kilkoro dzieci m.in. Filip, Kacper i Kajtek, przebranych w stroje z różnych zakątków Ziemi. Jedno ze zdjęć z tej sesji zostało wybrane na okładkę numeru. Trzecią sesją, która zwróciła moją uwagę jest "Caleidoscope" Krzysia Opalińskiego (str. 78 - 85). Jej bohaterem jest dziesięcioletni Maurycy, który prezentuje m.in. odzież marki Reserved. Oprócz tego jest jeszcze kilka innych sesji.

Jeszcze jedno zdjęcie z sesji"Dookoła świata" Alicji Wesołowskiej i Basi Czyżewskiej, z tym samym młodym modelem, który pojawił się na okładce:

Kikimora nr. 14 - wiosna 2013 sesja "Dookoła świata"

nr specjalny 12 - październik 2012

opublikowane: 22 lis 2012, 14:58 przez c.gontkiewicz@gmail.com


     Numer jesienny Kikimory w całości poświęcono projektowaniu. Teksty tylko luźno związane z dziećmi. Czasopismo wraz z klubokawiarnią Pompon ustanowiły coroczne nagrody "Polish Children Design Awards". Seria artykułów o projektowaniu rzeczy, "które otaczają nas od dzieciństwa".
     Jedynym ciekawym elementem jest sesja fotograficzna Anny Grzelewskiej Won dEr lAnD (Wonderland) na str. 34 - 41. Wiele fajnych zdjęć. Oto fragment jednego z nich:

Filip w stroju królika z Julią opartą na ramieniu (ubranie H&M)

nr 11 - czerwiec 2012

opublikowane: 29 lip 2012, 09:39 przez c.gontkiewicz@gmail.com


     Numer letni Kikimory zdominowała tematyka socjologiczna i kulturowa luźno związana z sytuacją współczesnej Grecji. Można też poczytać o inspirowanej nią sztuce i designie. Artykułów o dzieciach i wychowaniu jest bardzo mało.
     Na samym początku można poczytać wywiady z rodzinami grecko - polskimi "Hestia" przeprowadzone przez Katarzynę Grabowską. Dalej o designie, najnowszych kolekcjach letnich Stella McCartney, Catimini i Kids Will Out. Krótkie sylwetki słynnych greków: Marii Callas, Theo Kojaka i Onasisa, a nawet przewodnik po ciekawych miejscach w Atenach.
     Sesje zdjęciowe są dość krótkie i niezróżnicowane, na uwagę jednak zasługuje jedna z nich, która w szczególny sposób się wyróżnia. Sesja "Σ" (wym. "sigma") Przemysława Dzienisa str. 82 - 91. Dzieciaki stylizowane na bogów grackich wglądają niezwykle intrygująco. Poniżej kilka zdjęć z tej sesji:

Apollo

Hermes

Midas

jako modele wystąpili Nikodem, Kuba i Robert

nr 10 - marzec 2012

opublikowane: 9 maj 2012, 09:17 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 9 maj 2012, 09:30 ]


     Wiosenny numer Kikimory wypełniony jest po brzegi modą i designem. Treść większości tekstów i sesji zdjęciowych spaja temat brytyjskości. Jest również sporo interesujących reklam, m.in. brytyjskich firm odzieżowych. Zmieściły się także sylwetki znanych brytyjczyków tj. Jamie Olivier i Margareth Tatcher.
     Na otwarcie numeru trzy interesujące portrety-wywiady z rodzinami brytyjsko-polskimi. O zderzeniu kultur, wierzeń i tradycji, trochę o stereotypach i wychowaniu dziecka w odmiennej kulturze. Bardzo inspirujące i życiowe.
     Bohaterem numeru jest światowej sławy niemiecki fotograf Achim Lippoth. Rozmowa Jakuba Śwircza z Achimem Lippothem pt. "Al" (ss. 104 - 109) ilustrowana jest wieloma fotografiami jego autorstwa. Cała twórczość artysty skoncentrowana jest na temacie dziecka. W wywiadzie omawiane są konkretne serie prac, jak również kontrowersje wokół niektórych z nich, na przykład fotografii "Together" budzącej skojarzenia z motywami z nazistowskiej propagandy. Wspomina się także o czasopiśmie "Kid's wear Magazine", początkowo będącym miejscem promocji prac samego artysty, obecnie rozwijającym się w kierunku pisma artystów inspirujących się i opowiadających o dzieciństwie. Lippoth mówi też o swoich planach na najbliższą przyszłość.
     Na stronie 145 zamieszczono krótki jednostronicowy artykuł Heleny Białobrzeskiej "Kino z temperamentem" o Tygodniu Kina Hiszpańskiego w Polsce (15 marca - 1 kwietnia 2012). Jego tematem jest nie tyle sam przegląd filmów, ile polecenie poruszającego dramatu produkcji hiszpańskiej "Czarny chleb" (Pa negre reż. Agustín Villaronga). 
     Zdecydowanie warta uwagi fascynująca sesja zdjęciowa Filipa Ćwika "Śpiochy". Jest to pierwsza część niezwykle intymnych, domowych, robionych polaroidem dokumentacji rodzinnego życia artysty. 

Sesje zdjęciowe:

"British mood" tegoroczne kolekcje dziecięce z Wielkiej Brytanii


"Tea Time" Krzysztof 'Krzyś' Opaliński1-4 of 4