nr 5 (21) - maj 2012

opublikowane: 17 maj 2012, 07:08 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 8 mar 2013, 03:25 ]

     Głównym tematem majowego numeru jest rozwód rodziców i jego skutki dla dzieci. Małgorzata Ohme, redaktor naczelna Gagi, w edytorialu omawia dlaczego zarówno decyzja o odejściu, jak i pozostaniu w związku może się okazać trafna. Zapowiada również związane z tym tematem artykuły: "Nie tak to miało być" Katarzyny Troszczyńskiej i "Dajmy sobie szansę" wywiad Joanny Jachmann z Anetą Teodorczuk-Perchuć. Z tematem rozwodu, nowych związków i rodziny patchworkowej są związane wywiady i rozmowy Katarzyny Troszczyńskiej: "Zanim powiesz sobie: dość" z psychoterapeutą Jakubem Jabłońskim oraz "Wszystko dla dziecka?" z psychologiem dziecięcym Mają Targosz-Robbins
     Na str. 6 Anna Tryc-Bromley pisze o najbardziej uderzających różnicach między polskim a amerykańskim systemem edukacji. Dzieci do 12 roku życia w USA nie mają regularnych prac domowych, zamiast tego każdego tygodnia przygotowują prezentację na wybrany przez siebie temat. Jest też sporo nauki przez zabawę w kołach zainteresowań. Zachęca się do czytania książek i codziennej rozmowy z rodzicami o wydarzeniach w szkole. Ocenianiu służą, podobnie jak u nas, testy.
     Ponieważ maj jest tradycyjnie w Polsce miesiącem pierwszej Komunii Świętej dla dziewięcioletnich katolików, na stronach 72 i 73 można przeczytać arcyciekawy tekst Jacka Lorenta "Tato, a po co mi to?". Autor daje wskazówki jak dobrze przygotować dziecko do tego wydarzenia, mimo że samemu nie jest się mocno wierzącym i praktykującym katolikiem. "Tej rozmowy raczej nie da się uniknąć. Jest bowiem mało prawdopodobne, że dziewięciolatek wychowany w rodzinie niezbyt zaangażowanej w sprawy religii nie będzie zdziwiony, że rodzicom nagle zależy na tym, by poszedł do komunii. Niemal pewne jest, że zapyta: "Mamo, tato, a co to właściwie jest ten sakrament i do czego tak naprawdę jest mi on potrzebny?". Krótki, ale bardzo rzeczowy i mądry artykuł jak należy postępować nawet w tak ekstremalnych sytuacjach, gdy jedno z rodziców jest zdeklarowanym ateistą.

Sesje zdjęciowe:

Kuba i Hubert w bajecznej sesji "Herbatka w magicznym zakątku" Krzysztofa Dubiela