nr 10 (25) - październik 2012

opublikowane: 14 lis 2012, 13:59 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 8 mar 2013, 03:25 ]

     Październikowa Gaga, po wrześniowym zastoju, znowu zawiera mnóstwo interesujących artykułów i zdjęć. Niezwykle frapujący jest główny temat numeru: Pies terapeuta. Małgorzata Ohme omawia go w obszernym artykule połączonym z sesją zdjęciową "O psie, który znalazł dom" (str. 10 - 19). Zachęca ona do adopcji kundelków ze schroniska zamiast kupna drogiego rasowego psa. Przekonuje, że taki przygarnięty psiak może się stać wspaniałym przyjacielem, a nawet rozwiązać problemy dziecka, takie jak samotność, nadmiar energii, albo zaburzenia nastroju. Jako ilustracja zdjęcie Tonia Ferenholca (regularnego recenzenta kulturalnego Gagi) z suczką Luną:


     Innym ciekawym artykułem jest dwustronicowy tekst "Pułapki diagnozy" Patrycji Rzepeckiej (str. 42 - 43). Psychoterapeuta przestrzega w nim przed zbyt pochopną diagnozą. Nie wszystkie zaburzenia i trudności w rozwoju muszą być spowodowane wrodzonymi ułomnościami. Czasami może to być skutek zmęczenia, stresu, kłopotów w rodzinie i szkole.
     Na stronach 32 - 33 można przeczytać o trudnym problemie niektórych matek w tekście "Nie kocham swojego dziecka?" Katarzyny Troszczyńskiej. Autorka bardzo delikatnie omawia przyczyny prawdziwego bądź domniemanego braku uczuć matki w stosunku do własnego dziecka. Kreśli ona parę scenariuszy, niestety rzadko który kończy się szczęśliwie. Niekochane dzieci zazwyczaj wyrastają na nieszczęśliwych ludzi, złych rodziców, osoby z problemami emocjonalnymi i psychicznymi.

(fot. kanał Adriana Varela Photography z Flickr - polecam)

     Oprócz sesji z psami interesująco przedstawia się sesja "Wszystko dla dzieci" Pawła Pyrza prezentująca nową kolekcję ubrań filmy H&M "All for children". 25% zysku ze sprzedaży tych ubrań zostanie przekazane organizacji UNICEF na pomoc dzieciom z Bangladeszu.