czasopismo "Gaga - magazyn o pięknym dzieciństwie"

Nr 30 - luty 2013

opublikowane: 8 mar 2013, 04:31 przez c.gontkiewicz@gmail.com


     Głównym tematem lutowego wydania magazynu Gaga jest metoda sztucznego zapłodnienia in vitro i jej postrzeganie przez polskie społeczeństwo. Bohaterami artykułu "Batalia o dziecko" Katarzyny Troszczyńskiej (str. 14 - 21) są cztery osoby, dla których była to jedyna szansa na posiadanie potomstwa. Opowiadają one o swoich wieloletnich staraniach o dziecko, kosztach i radościach z posiadania własnego dziecka. Opisują także reakcje otoczenia i problemy jakie wynikają z wyboru techniki zapłodnienia pozaustrojowego. 
     W dziale "Gaga bez tabu" podjęto temat rasizmu w polskich szkołach. W artykule "Klasówka z tolerancji" Michał Pozdał (str. 56 - 57) opisuje modelową historię trzech chłopców - dwóch białych i jednego czarnego. Z kolei Marek Nowosad przeprowadza rozmowę z Magdaleną Zaborowską pt. "Ten Inny". Rozmówczyni wyjaśnia na czym polega problem uprzedzeń w szkole i jak można z nimi walczyć.
     Szata graficzna okładki i jedynej sesji fotograficznej zainspirowana jest romantycznymi historiami z kina i literatury. "I love you forever"Pauliny Kani i PinkWings zawiera zaledwie pięć zdjęć, ale jest interesującą interpretacją klasycznych motywów miłosnych. Poniżej jedno ze zdjęć:

fot. Paulina Kania, PinkWings, mali modele: Klaudia i Nikodem

nr 28 - 29 - grudzień 2012 / styczeń 2013

opublikowane: 13 gru 2012, 15:51 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 8 mar 2013, 03:24 ]


     Zimowe wydanie Gaga zaopatrzono w ozdobną lśniącą okładkę. W środku kontynuacja tematu rozwodu i jego skutków dla dziecka, a także artykuł "Zawód rodzic" Zuzanny Gajewskiej o rodzicach zastępczych. Kim są i dlaczego decydują się na przygarnięcie dzieci.
     Na str. 48 - 53 można przeczytać interesujący artykuł "Książki i świat marzeń" Katarzyny Wasielewskiej. Nowoczesne spojrzenie na to, jak można wzbogacić wspólne lektury z dzieckiem.
     W numerze także dwie sesje zdjęciowe: "W magicznym świecie baśni" i "Na rockowo" Pauliny Kani. Poniżej fragment drugiej (fotografia z pierwszej sesji na okładce powyżej):

fot. Paulina Kania, Tymek w ubraniu marki CzesioCiuch i z choinką LoveKids
więcej ciekawych ubranek: http://www.czesiociuch.pl/

nr 10 (25) - październik 2012

opublikowane: 14 lis 2012, 13:59 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 8 mar 2013, 03:25 ]


     Październikowa Gaga, po wrześniowym zastoju, znowu zawiera mnóstwo interesujących artykułów i zdjęć. Niezwykle frapujący jest główny temat numeru: Pies terapeuta. Małgorzata Ohme omawia go w obszernym artykule połączonym z sesją zdjęciową "O psie, który znalazł dom" (str. 10 - 19). Zachęca ona do adopcji kundelków ze schroniska zamiast kupna drogiego rasowego psa. Przekonuje, że taki przygarnięty psiak może się stać wspaniałym przyjacielem, a nawet rozwiązać problemy dziecka, takie jak samotność, nadmiar energii, albo zaburzenia nastroju. Jako ilustracja zdjęcie Tonia Ferenholca (regularnego recenzenta kulturalnego Gagi) z suczką Luną:


     Innym ciekawym artykułem jest dwustronicowy tekst "Pułapki diagnozy" Patrycji Rzepeckiej (str. 42 - 43). Psychoterapeuta przestrzega w nim przed zbyt pochopną diagnozą. Nie wszystkie zaburzenia i trudności w rozwoju muszą być spowodowane wrodzonymi ułomnościami. Czasami może to być skutek zmęczenia, stresu, kłopotów w rodzinie i szkole.
     Na stronach 32 - 33 można przeczytać o trudnym problemie niektórych matek w tekście "Nie kocham swojego dziecka?" Katarzyny Troszczyńskiej. Autorka bardzo delikatnie omawia przyczyny prawdziwego bądź domniemanego braku uczuć matki w stosunku do własnego dziecka. Kreśli ona parę scenariuszy, niestety rzadko który kończy się szczęśliwie. Niekochane dzieci zazwyczaj wyrastają na nieszczęśliwych ludzi, złych rodziców, osoby z problemami emocjonalnymi i psychicznymi.

(fot. kanał Adriana Varela Photography z Flickr - polecam)

     Oprócz sesji z psami interesująco przedstawia się sesja "Wszystko dla dzieci" Pawła Pyrza prezentująca nową kolekcję ubrań filmy H&M "All for children". 25% zysku ze sprzedaży tych ubrań zostanie przekazane organizacji UNICEF na pomoc dzieciom z Bangladeszu.

nr 9 (24) - wrzesień 2012

opublikowane: 14 lis 2012, 13:27 przez c.gontkiewicz@gmail.com


     Wrześniowy numer Gagi zawiera kapitalny tekst Katarzyny Troszczyńskiej "Pochwała przyjaźni" (str. 36 - 40) o relacjach między małymi dziećmi. Artykuł został zainspirowany książką Judy Dunn "Przyjaźnie dzieci". Autorka pisze o dziecięcych uczuciach, zabawach i przyjaźniach, nawiązywanych już w trzecim i czwartym roku życia. Kontynuacją i uzupełnieniem tego tematu jest rozmowa Katarzyny Troszczyńskiej z Mają Targosz-Robbins "Dziewczyna i chłopak" (str. 41 - 43), o wpływie mediów i wychowania na "modę na zakochanie".
     Warto również przeczytać tekst Małgorzaty Ohme o fobii szkolnej "Ja nie kłamię, ja się boję" (str. 48 - 49) w którym można poznać przyczyny i sposób poradzenia sobie z nadmiarem lęku dziecka przed sytuacjami związanymi ze szkołą.
     Ozdobą tego wydania magazynu Gaga są dwie sesje zdjęciowe. Jednak żadna z nich nie zawiera ciekawych zdjęć małych chłopców, dlatego tym razem bez ilustracji.

nr 7 (23) - lipiec - sierpień 2012

opublikowane: 15 sie 2012, 10:12 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 8 mar 2013, 03:25 ]


     Letni numer magazynu Gaga zaskakuje jasną, pełną radości i słońca oprawą graficzną. Tematem numeru jest znaczenie zabawy z dzieckiem. Poświęcona jest temu rozmowa Małgorzaty Ohme z Natalią Fronc i Karoliną Ferenstein "Pobaw się, mamo" str. 36 - 41. O zabawkach, sposobach bawienia się i tym jak zabawa odzwierciedla rzeczywistość traktuje następny artykuł "Pobaw się w życie" Małgorzaty Ohme
     Tuż na początku tego wydania kontynuacja tematu międzykulturowego wychowania z poprzedniego numeru w tekście "Kierunek wychowania: świat" Anny Gumińskiej str. 22 - 29. Autorka przedstawia historie małżeństw, które zdecydowały się wyjechać z małymi dziećmi do innych, nawet egzotycznych, krajów i opisuje zalety takiego stylu życia. Przekonuje, że częste przeprowadzki nie muszą być dla dziecka doświadczeniem traumatycznym, a wręcz przeciwnie - uczą zaradności i tolerancji. Motyw dziecka za granicą pojawia się też jako wspomnienie dzieciństwa Katarzyny Lengren w rozmowie z Katarzyną Troszczyńską "Europę mam we krwi" str. 32 - 35.
     W dziale "gaga bez tabu" zaprezentowano dwustronicową str. 80 - 81 rozmowę Michała Pozdał z psychoseksualog Biancą-Beatą Kotoro "To tylko masturbacja". Terapeutka ta przyznaje, że termin masturbacja w przypadku dzieci jest nieadekwatny, a dziecięca seksualność nie jest niczym nagannym. Rodzice powinni uczyć, że dotykanie własnego ciała jest czynnością intymną, a nie złą.

Dwie interesujące sesje fotograficzne:

"Karuzela marzeń" ze zdjęciami Pawła A. Pyrz i stylizacją Marty Zborowskiej-Ginał:
Zuzia i Tonio na schodkach karuzeli

"Szafa pełna zabaw", zdjęcia Krzysztof Dubiel:

nr 6 (22) - czerwiec 2012

opublikowane: 12 cze 2012, 05:17 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 8 mar 2013, 03:25 ]


     W czerwcowym numerze dominuje tematyka sportowa. Jest to nawiązanie do odbywających się w czerwcu 2012 r Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Otwiera ją artykuł "Dzieci na stadionie, czyli wyprawa do kraju UEFA" Mateusza Borka. Dziennikarz sportowy telewizji Polsat i ojciec kilkuletniego Kuby radzi jak zorganizować wyjazd z dzieckiem na dużą imprezę futbolową. Po nim możemy przeczytać całą serię artykułów "GagaRaport" o znaczeniu sportu w wychowaniu dziecka. "Czy będzie ze mnie mistrz" Agnieszki Jęksa i Ewy Matuszczak opowiada o blaskach i cieniach życia młodego sportowca. Rozmowa trenera tenisa Jarosława Gogacza z Małgorzatą Ohme "Trudny charakter pomaga" dowodzi, że sport można trenować już we wczesnym dzieciństwie, co ma  zresztą dobry wpływ na dorosłe życie. Jak motywować do aktywności fizycznej i o roli trenera mówi Tomasz Kuźmicz w rozmowie Katarzyną Troszczyńską pt. "Przez zabawę na podium"
     Na stronach 46 - 53 zamieszczono sesję zdjęciową kilkunastu dzieciaków, które wygrały konkurs "Dziecięca Eskorta McDonald's". 
     Warto również zwrócić uwagę na artykuły o przemianach tradycyjnej patriarchalnej roli ojca. O potrzebie zwiększenia zaangażowania ojca w wychowanie i nowym podziale ról w rodzinie opowiada Katarzyna Troszczyńska w tekście "Tata od nowa". Karolina Przyłuska z kolei wymienia jeden ze sposobów na nawiązanie lepszej więzi między ojcem i dzieckiem, jakim jest karmienie niemowlaka z butelki w artykule "Równouprawnienie przy łóżeczku"

nr 5 (21) - maj 2012

opublikowane: 17 maj 2012, 07:08 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 8 mar 2013, 03:25 ]


     Głównym tematem majowego numeru jest rozwód rodziców i jego skutki dla dzieci. Małgorzata Ohme, redaktor naczelna Gagi, w edytorialu omawia dlaczego zarówno decyzja o odejściu, jak i pozostaniu w związku może się okazać trafna. Zapowiada również związane z tym tematem artykuły: "Nie tak to miało być" Katarzyny Troszczyńskiej i "Dajmy sobie szansę" wywiad Joanny Jachmann z Anetą Teodorczuk-Perchuć. Z tematem rozwodu, nowych związków i rodziny patchworkowej są związane wywiady i rozmowy Katarzyny Troszczyńskiej: "Zanim powiesz sobie: dość" z psychoterapeutą Jakubem Jabłońskim oraz "Wszystko dla dziecka?" z psychologiem dziecięcym Mają Targosz-Robbins
     Na str. 6 Anna Tryc-Bromley pisze o najbardziej uderzających różnicach między polskim a amerykańskim systemem edukacji. Dzieci do 12 roku życia w USA nie mają regularnych prac domowych, zamiast tego każdego tygodnia przygotowują prezentację na wybrany przez siebie temat. Jest też sporo nauki przez zabawę w kołach zainteresowań. Zachęca się do czytania książek i codziennej rozmowy z rodzicami o wydarzeniach w szkole. Ocenianiu służą, podobnie jak u nas, testy.
     Ponieważ maj jest tradycyjnie w Polsce miesiącem pierwszej Komunii Świętej dla dziewięcioletnich katolików, na stronach 72 i 73 można przeczytać arcyciekawy tekst Jacka Lorenta "Tato, a po co mi to?". Autor daje wskazówki jak dobrze przygotować dziecko do tego wydarzenia, mimo że samemu nie jest się mocno wierzącym i praktykującym katolikiem. "Tej rozmowy raczej nie da się uniknąć. Jest bowiem mało prawdopodobne, że dziewięciolatek wychowany w rodzinie niezbyt zaangażowanej w sprawy religii nie będzie zdziwiony, że rodzicom nagle zależy na tym, by poszedł do komunii. Niemal pewne jest, że zapyta: "Mamo, tato, a co to właściwie jest ten sakrament i do czego tak naprawdę jest mi on potrzebny?". Krótki, ale bardzo rzeczowy i mądry artykuł jak należy postępować nawet w tak ekstremalnych sytuacjach, gdy jedno z rodziców jest zdeklarowanym ateistą.

Sesje zdjęciowe:

Kuba i Hubert w bajecznej sesji "Herbatka w magicznym zakątku" Krzysztofa Dubiela


nr 4 (20) - kwiecień 2012

opublikowane: 9 maj 2012, 07:43 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 8 mar 2013, 03:25 ]


     Ponieważ kwiecień to ostatni miesiąc dla rodziców na wybór podstawówki, w kwietniowym wydaniu magazynu Gaga można przeczytać tekst "Najtrudniejsza lekcja" Jakuba Rzekanowskiego o ważnym wyborze między szkołą prywatną a publiczną. Autor zachęca, aby koniecznie odwiedzić wybrane szkoły, na przykład korzystając ze specjalnie wyznaczonych do tego dni. 
     Sposób wyboru szkoły został zilustrowany losami Julki i Kamila, dzieci pana Tomasza z Bydgoszczy, które poszły do szkoły prywatnej. Rodzice brali pod uwagę m.in. ofertę edukacyjną oraz zajęć dodatkowych, wyniki nauczania oraz stałe godziny rozpoczęcia i zakończenia zajęć. Liczyły się też dobre warunki lokalowe i długo otwarta świetlica. Rodzice czerpali informacje z forów dyskusyjnych, rankingów w mediach, w końcu z rozmów z zaprzyjaźnionymi rodzicami. 
     Grzegorz spod Katowic wybrał z kolei szkołę publiczną dla swoich pociech. Zdecydowało to, że jest to mała, przyjazna szkoła, zlokalizowana niedaleko domu, w której nauczyciele i uczniowie są znani. 
     Autor krótko omawia też szkoły samorządowe i stowarzyszeniowe, które mimo, że nie podlegają samorządowi, to są bezpłatne, ponieważ otrzymują subwencję oświatową. Pokazuje też, że uczniowie szkół prywatnych osiągają znacznie lepsze wyniki w nauce i mają więcej zajęć z angielskiego, większy wydatek może się więc opłacić. Szkoła publiczna również jest związana z pewnymi kosztami - komitet rodzicielski, ubezpieczenie, basen, czasem obiady, wyjścia do kina itp. warto się więc wcześniej upewnić ile nas to będzie kosztować. W śródtytule Wybieramy szkołę zawrócono uwagę na kilka dodatkowych czynników, które warto wziąć pod uwagę - wyposażenie klas i świetlicy oraz wyniki sprawdzianu na zakończenie szóstej klasy, o które warto zapytać dyrektora, bądź w urzędzie gminy.
     Tematem numeru jest seria artykułów "Mały terrorysta" o trudnych dzieciach, a raczej o tym jak ustalać rozsądne granice, aby zachowanie dziecka nie stało się nieznośne. W artykule "Ja chcę, rozumiesz?!" Katarzyny Jabłonowskiej można przeczytać o kilku trudnych przypadkach i sposobach poradzenia sobie z nimi. Temat ten znajduje kontynuację w rozmowie Małorzaty Ohme z dr Aleksandrą Piotrowską, psychologiem rozwojowym z Uniwersytetu Warszawskiego pt. "Co z niego wyrośnie". Dr Piotrowska wyjaśnia, że powstanie "małego terrorysty" jest skutkiem odwrócenia ról w rodzinie oraz "nikłej wydolności wychowawczej rodziców". Dzieje się tak, jeśli rodzice traktują dzieci w sposób niekonsekwentny - raz karzą, a innym razem lekceważą złe zachowanie dziecka. Niestety wzrost liczby takich niewydolnych wychowawczo rodziców jest spowodowany zanikiem rodziny wielopokoleniowej, migracjami rodziców, spadkiem kontroli społecznej oraz upadkiem autorytetów. Aleksandra Piotrowska przestrzega jednak, żeby nie traktować "małego terrorysty" jako dorosłego przypisując mu złe intencje, ale raczej skupić się na swoim stylu wychowania i co można w nim ulepszyć, żeby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli.


Sesje zdjęciowe:

"Buntownik z wyboru" stylizacja Ewelina Rydzyńska, zdjęcia Krzysztof Dubiel


młody model Tibo pochodzi z agencji Gudejko 

1-8 of 8