Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dzieci‎ > ‎Proza dla dzieci‎ > ‎

Władimir Żeleznikow - "Dziwak z szóstej B" 1962

opublikowane: 9 lut 2014, 11:11 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 9 lut 2014, 13:02 ]
Władmir Żeleznikow Dziwak z szóstej B

     Trzynastoletni Borys Zbanduto ma opinię dziwaka. Kiedy drużynowa pionierów Natasza wybiera go na opiekuna zuchów z 2A, wszyscy koledzy wybuchają śmiechem. Okazuje się jednak, że chłopiec jest wspaniałomyślnym opiekunem i dzieci szybko się do niego przywiązują. Zbanduto stale wyszukuje różne zajęcia dla powierzonych jego opiece maluchów, zaprzyjaźnia się nawet z rezolutną Niną. Wkrótce pojawiają się jednak pierwsze problemy. Jego dawny przyjaciel Sasza też zgłasza się na opiekuna zuchów i stawia Borysowi wyzwanie, która klasa zdobędzie lepsze oceny na półrocze.
     "Dziwak z szóstej B" to w gruncie rzeczy dłuższe opowiadanie. Wraz z nim zawarto w tym zbiorze siedem innych, znacznie krótszych. Świetne tłumaczenia Zofii Łapickiej uzupełniono oszczędnymi ilustracjami Leonii Janeckiej.

Wiek bohaterów: Borys 'Boka' Zbanduto - 12 lat

Wybrany fragment:

     Gdy zaczęliśmy kupować pierożki, zauważyłem, że Gienek Simagin odszedł na bok i wpatrzył się w wystawę dywanów. Tak jakby go od urodzenia interesowały wyłącznie dywany i wzory na dywanach.
     Jasne: nie miał pieniędzy na pierożek. A ja miałem w kieszeni trzy nowiuteńkie ruble, które mi zostawił ojciec. Miałem za te pieniądze kupić mamie prezent na urodziny.
     Musiałem wyciągnąć jeden z tych nowiutkich rubli i kupić pierożek Gienkowi.
     Nie było mi wcale szkoda pieniędzy. Wszyscy zażerają się pierożkami, a jeden maluch wpatruje się tymczasem w zakurzone dywany. Kim trzeba być, żeby coś takiego wytrzymać? Westchnąłem jednak, bo wiedziałem doskonale, że jak się rozmieni rubel, to już się cały rozejdzie.

(str. 25)

W. Żeleznikow Dziwak z szóstej B tł. Zofia Łapicka, Nasza Księgarnia, Warszawa, 1965

Ekranizacja: "Chudak iz pyatogo B" ("Чудак из пятого 'Б'") 1972 r. reż. Ilya Frez (Илья Фрэз), w roli Borysa Andrei Voynovsky (Андрей Войновский):
Andrei Voynovsky Андрей Войновский Chudak iz pyatogo B Чудак из пятого 'Б'

Żeleznikow w polskich tłumaczeniach:

1962 - "Dziwak z szóstej B" (zbiór opowiadań)
1965 - "Słony śnieg"