Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dzieci‎ > ‎Proza dla dzieci‎ > ‎

Roald Dahl - "Jakubek i brzoskwinia olbrzymka" 1961

opublikowane: 22 lip 2013, 10:02 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 1 gru 2013, 11:27 ]
okładka książka Roald Dahl Jakubek i brzoskwinia olbrzymka Nasza Księgarnia 1989 Elżbieta Murawska

     "Jakubek i brzoskwinia olbrzymka" to jedna z pierwszych książek dla dzieci Roalda Dahla. Opowiada o siedmioletnim Jakubku Trotterze, który po tragicznej śmierci rodziców dostał się pod opiekę ciotek Kluchy i Szpili. Te niegodziwe kobiety wykorzystują chłopca do ciężkiej pracy i nie pozwalają mu się spotykać z rówieśnikami. Pewnego dnia Jakubek spotyka w ogrodzie dziwacznego człowieczka, który daje mu torebkę magicznych drobinek. Niestety chłopiec potyka się o korzeń drzewa i wysypuje je, przez co cała ich moc przechodzi na starą brzoskwinię, która po raz pierwszy od wielu lat zaczyna owocować. Jest to co prawda tylko jeden owoc, ale za to... wielkości potężnego domu.
     W 1982 r. Nasza Księgarnia wydała po raz pierwszy polską wersję "Jakubka". Jest to świetny przekład autorstwa Ludwika Jerzego Kerna bajecznie zilustrowany przez Elżbietę Murawską. Zdecydowanie jedna z najładniej wydanych książek w tamtych latach.

Wiek bohaterów: Jakubek Trotter - 7 lat

Tytuł oryginalny:

"James and the Giant Peach"

R. Dahl Jakubek i brzoskwinia olbrzymka, tł. Ludwik Jerzy Kern, Nasza Księgarnia, Warszawa, 1989

Ekranizacja:
film animowany z sekwencjami aktorskimi i elementami musicalu "Jakubek i brzoskwinia olbrzymka" ("James and the Giant Peach") reż. Henry Selick, w roli Jamesa (Jakubka) ośmioletni Paul Terry (występuje tylko przez pierwsze 20 minut filmu i w końcówce):
Paul Terry film Jakubek i brzoskwinia olbrzymka
Paul Terry film Jakubek i brzoskwinia olbrzymka
Paul Terry film Jakubek i brzoskwinia olbrzymka
Paul Terry film Jakubek i brzoskwinia olbrzymka 1996
(Zdjęcia pochodzą z kopii Blu-ray, są nieco rozjaśnione w stosunku do oryginału)

Paul Terry zaśpiewał jedną piosenkę "My Name Is James", która została wydana wraz z innymi na soundtracku "James & The Giant Peach" w 1996 r.