Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dzieci‎ > ‎Proza dla dzieci‎ > ‎

Andreas Steinhöfel - "Rico, Oskar i głębocienie" 2008

opublikowane: 17 gru 2014, 09:28 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 17 gru 2014, 09:34 ]
Andreas Steinhöfel Rico Oskar i głębocienie książka okładka

     Rico Doretti to "głęboko utalentowany" nastolatek uczęszczający do szkoły specjalnej. Ponieważ nie może się zbytnio oddalać od kamienicy w której mieszka, jego ulubionym zajęciem jest odwiedzanie sąsiadów. Mimo problemów z czytaniem i ortografią okazuje się, że ma zdolności pisarskie, więc nauczyciel zachęca go do prowadzenia pamiętnika. Za pracę, mającą być opisem wakacyjnych przygód, przewidziana jest specjalna nagroda. Wyobraźnię mieszkańców miasta zaprząta ostatnio seryjny porywacz dzieci zwany Mister 2000, ale dla Rico najważniejszym wydarzeniem dnia jest nieoczekiwane spotkanie z sympatycznym i bystrym, choć nieco dziwacznym Oskarem. Chłopcy mimo dzielących ich różnic szybko zaprzyjaźniają się. Następnego dnia po pierwszym spotkaniu Oskar w niewyjaśnionych okolicznościach znika.
     "Rico, Oskar i głębocienie" to pierwsza część trylogii o przygodach Rico i Oskara. Jest to sympatyczna przygodówka, która bez zbędnego moralizowania pokazuje wartość przyjaźni ponad podziałami i że nie wrodzone umiejętności są najważniejsze, ale to, jaki się robi z nich użytek.

Wiek bohaterów: Rico, Oskar - nieznany, ok. 10 - 11 lat

Wybrany fragment:

     Mama nie lubi Fitzkego. Kiedy kilka lat temu wprowadzaliśmy się na ulicę Majową 93, mama obeszła ze mną wszystkie mieszkania w kamienicy i przedstawiła nas sąsiadom. Miała spocone dłonie i kurczowo trzymała mnie za rękę. Mama jest odważna, ale nie potrafi zachować zimnej krwi. Bała się, że ludzie nas znielubią, kiedy się dowiedzą, że nie jest damą, a ja jestem trochę upośledzony. Fitzke otworzył jej drzwi w szlafroku. W przeciwieństwie do mamy, która nie dała po sobie nic poznać, ja wyszczerzyłem zęby. I to był błąd. A potem mama powiedziała coś takiego, że jest tu nowa, a ja jestem jej synem o imieniu Rico i że nie jestem najtęższym umysłem, ale nic na to nie poradzę. A jeśli bym narozrabiał...
     Fitzke zmrużył oczy i zrobił taką minę, jakby poczuł w ustach coś okropnego, i bez słowa zatrzasnął nam drzwi przed nosem. Od tego czasu nazywa mnie półgłówkiem.

(str. 22)

A. Steinhöfel Rico, Oskar i głębocienie, tł. Elżbieta Jeleń, Wydawnictwo WAM, Kraków, 2011

Części trylogii:

2008 - Rico, Oskar i głębocienie
2009 - Rico, Oskar i złamanie serca
2011 - Rico, Oskar i złodziejski kamień

Ekranizacja pierwszej części: Rico, Oskar und die Tieferschatten (2014) reż. Neele Leana Vollmar, w roli Rico Anton Petzold, w roli Oskara jedenastoletni Juri Winkler:

Juri Winkler Rico Oskar und die Tieferschatten
Anton Petzold film Rico Oskar und die Tieferschatten
Anton Petzold Rico Oskar und die Tieferschatten 2014
Anton Petzold Juri Winkler Rico Oskar und die Tieferschatten