Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dzieci‎ > ‎Proza dla dzieci‎ > ‎

Reif Larsen - "Świat według T.S. Spiveta" 2009

opublikowane: 4 maj 2014, 11:46 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 4 maj 2014, 11:48 ]
Reif Larsen Świat według T.S. Spiveta

     Dwunastoletni T.S. mieszka wraz ze starszą siostrą i rodzicami na farmie. Chłopiec mimo młodego wieku rozwinął naukowy styl postrzegania rzeczywistości, charakterystyczny dla matki chłopca, z zawodu entomolożki. Jego młodszy brat Layton był z kolei synem tatusia, kowboja o szorstkim prostym stylu bycia, ale niestety zginął tragicznie kilka lat temu podczas eksperymentów, jakich dokonywał wraz z bratem w pobliskiej szopie. Od tego czasu nikt z rodziny nie mówi o jego śmierci, a T.S. stara się cały obserwowany świat ująć w ramy precyzyjnych diagramów, rysunków i schematów. Pewnego dnia T.S. dostaje telefon z Instytutu Smithsona w Waszyngtonie. Okazuje się, że dyrektor tej "Mekki nauki" po obejrzeniu jego prac, postanawia przyznać mu prestiżową doroczną nagrodę ośrodka dla wyróżniającego się talentu, nie wiedząc, że T.S. jest tylko małym chłopcem z niewielkiego rancha w górzystym stanie Montana. T.S. pakuje się i wyrusza w podróż na drugi koniec Stanów Zjednoczonych, która odmieni jego sposób postrzegania świata i bliskich.

Wiek bohaterów: Tecumseh Sparrow Spivet - 12 lat

Wybrany fragment:

     Pan Stenpock i ja staliśmy w klasie, patrząc na siebie. Do środka nie wpadła wprawdzie czerwona woda, ale doświadczyłem jednego z tych rzadkich objawień, które nadszarpują, a w końcu rozrywają włókniste więzi łączące nas z dzieciństwem. Wbrew temu, co mogło sugerować poczucie niezwyciężoności, wraz z panem Stenpockiem żyliśmy wewnątrz wąskiego plastra warunków umożliwiających przeżycie: niewielki spadek temperatury centrum ciała, minimalne przesunięcie w składzie powietrza klasy, drobna zmiana właściwości wody wewnątrz naszych komórek, lekkie zgięcie palca na spuście - każdy z tych czynników mógłby natychmiast, bez dudnienia werbli zgasić zapałkę naszej świadomości i byłby znacznie łatwiejszy do uzyskania niż iskra, która nadała temu płomieniowi życie. Być może gdzieś w środku, pomimo że wszystkie te jego gesty i słowne pozerstwo zdawały się temu przeczyć, pan Stenpock doskonale zdawał sobie sprawę z naszej kruchości, a tymczasowy pancerz tej jego skórzanej kurtki służył mu za osobistą ochronę przed nieuniknionym załamaniem, dezintegracją i utylizacją jego architektury komórkowej.

(str. 60)

R. Larsen Świat według T.S. Spiveta tł. Jarosław Włodarczyk, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław, 2010

Tytuł oryginalny: 
The Selected Works of T.S. Spivet

Ekranizacja: "The Young and Prodigious T.S. Spivet" 2013 r. reż. Jean-Pierre Jeunet, w roli T.S. Spiveta dziesięcioletni Kyle Catlett:

Kyle Catlett The Young and Prodigious T.S.Spivet
Kyle Catlett The Young and Prodigious T.S.Spivet
Kyle Catlett The Young and Prodigious T.S.Spivet
Kyle Catlett The Young and Prodigious T.S.Spivet