Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dzieci‎ > ‎Proza dla dzieci‎ > ‎

Mark Twain "Przygody Tomka Sawyera" (1876)

opublikowane: 24 sie 2012, 16:47 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 16 wrz 2012, 06:31 ]

     "Przygody Tomka Sawyera" to pierwsza powieść Marka Twaina (właściwie Samuela Langhorne'a Clemensa), którą pisał z myślą o młodych czytelnikach. Wiele opisanych w niej wydarzeń to prawdziwe przygody Samuela i jego kolegów z dzieciństwa, które spędzili w niewielkiej osadzie nad rzeką Missisipi. Mimo, że książka ma już ponad sto lat, wcale się nie zastarzała. Napisana barwnym potoczystym językiem, wciąż bawi, wzrusza i wywołuje dreszczyk emocji.
     Portret Tomka Sawyera - urwisa o złotym sercu - jest tak wyrazisty i prawdziwy, że traktujemy go jak bliskiego nam znajomego. Z jednej strony bardzo różni się od dzisiejszych dzieci - chodzi do prezbiteriańskiej szkółki niedzielnej, pasjonuje się dziewiętnastowiecznymi powieściami awanturniczymi i zdechłymi kotami - a z drugiej strony ma z nimi wiele wspólnego - zamiłowanie do przygód i tajemnic, pragnienie bycia w centrum uwagi, niechęć do szkoły i obowiązków. Te elementy, które powinny były się zestarzeć, dodają tej powieści dodatkowego uroku. Przesądy, zabobony, dziwne wierszyki, przysięgi i wtajemniczenia są dokładnym, choć nieco infantylnym odbiciem ówczesnej obyczajowości. Z kolei zbieranie i wymiana "skarbów", zabawy w Robin Hooda i piratów, proste rozrywki i przekomarzania mogą się stać nostalgicznym powrotem do czasów, kiedy największą przyjemnością dla dzieci było, po prostu, przebywanie ze sobą na dworze.
     Bogactwo tej powieści to także (a może przede wszystkim) ciekawa historia, którą czyta się z wypiekami na twarzy.
     Mark Twain napisał kontynuację tej książki "Przygody Hucka". Sama książka nie jest tak dobra, żeby ją zamieścić na portalu, ale warto zapoznać się z jej ekranizacją "Przygody Hucka Finna" z udziałem Elijaha Wooda

Wiek bohaterów:

     Trzej chłopcy odgrywają najważniejszą rolę: Tomek Sawyer, Huck Finn i Joe Harper. Autor nie daje żadnej wskazówki, która pomogłaby ustalić ich dokładny wiek. Mimo, że akcja powieści toczy się w ciągu około jednego roku, wspomnienia Marka Twaina pochodzą zapewne z co najmniej kilku lat okresu jego dzieciństwa, co znacznie utrudnia sprawę. Na podstawie zachowania i charakteru Tomka szacunkowy wiek można określić na ok. 10-11 lat. Tomek wierzy w czary (np. że kiedy zakopie jedną kulkę wypowiadając zaklęcie, to kiedy za jakiś czas ją odkopie, znajdzie wszystkie które kiedykolwiek zgubił), duchy, nawiedzone domy, czarownice itp. Uważa, że najlepszy sposób na ukaranie rodziców to rozchorować się lub umrzeć. Jego miłość do dziewczynek jest dość naiwna i zmienna. Oprócz tych faktów spore znaczenie ma to, że w polskiej szkole "Przygody Tomka Sawyera" są lekturą obowiązkową dla jedenastolatków. 
     Tomek ma też siostrzanego brata Syda, który ma chyba nie więcej niż 8 lat, bo znamy go jedynie jako strasznego skarżypytę.

Czytaj:

     Pełny tekst jest dostępny do ściągnięcia w różnych formatach na stronie projektu Wolne Lektury:
http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/przygody-tomka-sawyera/

Ekranizacja:

"Przygody Tomka Sawyera" były wielokrotnie ekranizowane. Niestety role Tomka i Hucka obsadzane były zazwyczaj kilkunastoletnimi chłopakami. Mali chłopcy zagrali jedynie w rosyjskiej ekranizacji:

Priklyucheniya Toma Soyera i Geklberri Finna (Приключения Тома Сойера и Гекльберри Финна) w reżyserii Stanisława Goworuchina (Станислав Говорухин) z 1981. Rolę Tomka Sawyera zagrał Fyodor Stukov (Фёдор Стуков) a Huckleberry'ego Finna Vladislav Galkin (Владислав Галкин).

(zdjęcia pochodzą z rosyjskiego wydania DVD, brak polskiej wersji językowej)
Comments