Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dzieci‎ > ‎Proza dla dzieci‎ > ‎

Marcin Szczygielski - "Za niebieskimi drzwiami" 2010

opublikowane: 19 sty 2014, 10:10 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 23 lut 2014, 15:07 ]
Marcin Szczygielski Za niebieskimi drzwiami

     Marcin Szczygielski od 1998 r. pracował jako grafik i redaktor naczelny czasopism, od 2003 r. jako autor powieści, obecnie coraz częściej pisze sztuki teatralne i angażuje się w ich realizację. Jego najbardziej znaną książką jest "Berek" o zetknięciu się wielkomiejskiego geja z gorliwą katoliczką. W dziedzinie literatury dla dzieci Szczygielski zadebiutował w 2009 r. powieścią "Omega" o niezwykłej przygodzie dwunastoletniej dziewczynki, która przenosi się do świata gry komputerowej i musi użyć całej swojej wyobraźni, żeby się z niego wydostać.
     "Za niebieskimi drzwiami" to utrzymana w klimacie fantastyki obyczajowej historia dwunastoletniego Łukasza, który mieszka w Warszawie z samotną matką. Podczas wyjazdu na długo oczekiwane wspólne wakacje dochodzi do wypadku samochodowego, w wyniku którego matka chłopca zapada w śpiączkę. Początkowo Łukasz zamieszkuje ze starszą sąsiadką i znajomą mamy Cybulką, a następnie przenosi się do ciotki Agaty, która samotnie prowadzi ogromny pensjonat "Wysoki Klif" w maleńkiej nadmorskiej miejscowości. Chłopiec odkrywa, że niebieskie drzwi, do pokoju w którym mieszkała kiedyś jego matka, są portalem do tajemniczej odmiennej rzeczywistości.

Wiek bohaterów: Łukasz Borski - 12 lat

Wybrany fragment:

     I nagle – w ułamku sekundy – coś się się zmienia. Właściwie nie potrafię nawet określić co… Dźwięk, jaki wydaje moja ręka uderzająca w drewno zmienia się, staje się bardziej głuchy niż przed chwilą. Powietrze gęstnieje, czuję, że elektryzują mi się włosy. Głos ciotki milknie jak ucięty nożem… Zatrzymuję dłoń z wahaniem i cofam ją. Przybliżam ucho do niebieskich drzwi. Cisza. A właściwie nie cisza, tylko szum. Zupełnie jakby szumiało morze albo wiatr w koronach drzew. Może to z dworu? Spoglądam w stronę okna i widzę gałęzie drzew w ogrodzie. Są prawie zupełnie nieruchome. To nie z dworu…
     Odsuwam głowę, przez chwilę spoglądam na drzwi. Wreszcie wyciągam rękę i kładę dłoń na klamce. Naciskam ją wolno, zapomniałem, że przecież zamknąłem drzwi na zamek. Już mam sięgnąć do klucza, kiedy zapadka zwalnia i drzwi lekko się uchylają. Przez szczelinę między nimi a futryną do pokoju zaczyna sączyć się jasna, delikatna poświata, a szum przybiera na sile. Kamienieję na ułamek sekundy, a potem powoli przyciągam do siebie klamkę i otwieram niebieskie drzwi na oścież.

(str. 85)

M. Szczygielski Za niebieskimi drzwiami Instytut Wydawniczy „Latarnik”, Warszawa, 2010

Ekranizacja: Latem 2014 r. mają się odbyć zdjęcia do filmowej adaptacji "Za niebieskimi drzwiami"

twórczość Marcina Szczygielskiego dla młodych czytelników:

2009 - "Omega"
2010 - "Za niebieskimi drzwiami"
2011 - "Czarny Młyn"
2013 - "Arka czasu"