Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dzieci‎ > ‎Proza dla dzieci‎ > ‎

Eva Ibbotson "Pies i jego chłopiec" 2010

opublikowane: 9 maj 2013, 02:16 przez c.gontkiewicz@gmail.com
okładka książki Eva Ibbotson Pies i jego chłopiec

     Jedna z ostatnich powieści poczytnej brytyjskiej pisarki znanej w Polsce z powieści fantastycznych dla dzieci. Jej bohaterem jest dziesięcioletni samotny chłopiec Hal, który marzy o tym, żeby mieć psa. Niestety jego rodzice, mimo że są bogaci, nie zgadzają się na to. Ojciec podróżuje po całym świecie i nie znajduje czasu, żeby pomyśleć choćby o prezencie urodzinowym dla syna. Z kolei matka wciąż kupuje różne luksusowe dobra, żeby popisać się przed koleżankami i ze wstrętem myśli o brudnym zwierzaku w domu.
     Tymczasem w innej części miasta uboga i skromna Kayley pracuje jako opiekunka zwierząt w agencji Easy Pets. Firma ta zajmuje się wynajmem ekskluzywnych psów na weekend. Kiedy Kayley znajduje na wycieraczce porzuconego kundla Flecka, postanawia zaprowadzić go do agencji, w nadziei że tam będzie mu lepiej niż w schronisku dla zwierząt. Nikt nie chce wypożyczyć śmiesznego kundelka o spiczastych uszach, do czasu gdy ojciec Hala wpada na pomysł, że wymarzonego psa dla syna można wypożyczyć. Hal i Fleck od razu się zaprzyjaźniają. Niestety żadne z nich nie wie, że za kilka dni zostaną rozdzieleni.
     Książka "Pies i jego chłopiec" to pełna akcji powieść przygodowa ze wzruszającym przesłaniem o sile przyjaźni, odwadze i determinacji. Dzieciom sprawi sporą frajdę, a dla rodziców, którzy uważają, że pies to "samo zło" może być odkryciem jak wiele korzyści daje posiadanie czworonoga w domu. Pies ułatwia nawiązywanie kontaktu z rówieśnikami, daje poczucie bezpieczeństwa i przynależności, broni i wiernie towarzyszy, gdy dziecko znajdzie się w trudnej sytuacji. Co ciekawe istnieją też namacalne, nie tylko psychologiczne korzyści z posiadania pupila. Tej tematyce poświęcono nr 10 (25) magazynu Gaga.

Wiek bohaterów: Hal - 10 lat

E. Ibbotson Pies i jego chłopiec Egmont Polska, Warszawa, 2011