Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dzieci‎ > ‎Proza dla dzieci‎ > ‎

Christine Nöstlinger "Konrad chłopiec z puszki" (1975)

opublikowane: 10 wrz 2012, 10:44 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 3 sie 2013, 04:51 ]

     Zabawna opowieść o pewnej starszej, nieco ekscentrycznej pani, która nieoczekiwanie dostaje pocztą siedmioletniego synka. Konrad, bo tak ma na imię chłopiec z puszki, wprowadzi w życie swojej mamy nieoczekiwane zmiany.
     Pani Berta Bartolotti już od dawna nie mieszka z mężem - nie wiadomo gdzie on się podział. Wolne chwile spędza z przyjacielem, aptekarzem Egonem. Nie ma oczywiście żadnego pojęcia o wychowywaniu dzieci, więc kiedy otrzymuje w przesyłce siedmioletniego chłopczyka, "idzie na żywioł" - kupuje mu (nie do końca odpowiednie) ubranka i wraz z Egonem wysyła do szkoły. Co ciekawe, Konrad to idealne dziecko - nie marudzi, idzie wcześnie spać i świetnie się uczy. Z połączenia tak odmiennych charakterów, roztrzepanej i marzycielskiej Berty oraz grzecznego i dobrze ułożonego Konrada, wynikną arcyzabawne kłopoty i przekomiczne sytuacje.

Wiek bohatera: Konrad - 7 lat

Wybrany fragment:

     Zanim pani Bartolotti dotarła do domu, przyszło jej na myśl, że Konrad potrzebuje słodyczy i lodów. Wyjęła portmonetkę i kupiła w piekarni torebkę nugatowych ciasteczek, palone migdały, familijne opakowanie lodów malinowych, kilkanaście sztuk gum do żucia i dziesięć żelek-wężów.
     Konrad nie leżał już w łóżku, kiedy pani Bartolotti wkroczyła do swego mieszkania. Stał przy oknie
w jadalnym pokoju, owinięty prześcieradłem, i wyglądał na ulicę.
      - Dzień dobry, mamo - powiedział.
     Pani Bartolotti upuściła jedenaście toreb z zakupami na podłogę, zrzuciła futro zajęcze, cisnęła czapkę na stół i otarła pot z czoła.
      - Dzień dobry, Konradku — odpowiedziała, i zaraz potem ogarnęły ją wątpliwości, czy jest to właściwa forma witania się z siedmioletnim chłopcem, czy siedmioletniego chłopca nie powinno się raczej pocałować na powitanie. Albo przynajmniej uściskać. Albo poklepać po ramieniu. (Bo pani Bartolotti nie miała pojęcia, jak się należy obchodzić z siedmioletnimi chłopcami.) Stara pani Meierowa na przykład - co pani Bartolotti nieraz widziała - podnosiła zawsze swego wnuka Michałka do góry i całowała w oba policzki. Pani Bartolotti podeszła więc do Konrada i podniosła go do góry, tak że jego twarz znalazła się tuż przed jej twarzą.
     Konrad patrzył na nią uważnie. I panią Bartolotti ogarnęły nagle wątpliwości, czy wypada Konrada pocałować. Postawiła go więc z powrotem na ziemi. A on wciąż patrzył na nią uważnie.
      - Dlaczego mnie podniosłaś i z powrotem postawiłaś? - zapytał.
      - Bo chciałam ciebie pocałować - odparła pani Bartolotti - ale nie jestem pewna, czy ty miałbyś na to ochotę.
      - Rodzice całują dzieci - oświadczył Konrad - jeśli te dzieci były grzeczne.
     Oblizał językiem górną wargę, zmarszczył czoło i zacisnął powieki. Widać było, że się intensywnie zastanawia. Po chwili odezwał się, spoglądając na prześcieradło, którym się owinął.
      - Byłem w domu sam, i niczego nie stłukłem ani nie zepsułem. Ściągnąłem tylko prześcieradło z materaca, żeby się nim otulić, ale to chyba nie jest nic złego. Po prostu zrobiło mi się dosyć zimno.
      - Oczywiście, że to nic złego - uspokoiła go pani Bartolotti.
      - W takim razie wydaje mi się, że możesz mnie pocałować - oświadczył Konrad.
     Pani Bartolotti podniosła go do góry, tak żeby jego buzia znalazła się tuż przed jej twarzą, i pocałowała go najpierw w lewy, a potem w prawy policzek. Skóra Konrada była ciepła, miękka i gładka, i ucałowanie go sprawiło pani Bartolotti taką przyjemność, że ucałowała go jeszcze raz w oba policzki, po czym postawiła z powrotem na podłodze. W końcu zabrała się do wypakowywania zakupów.
(str. 29 - 31)

Ilustracje:
rysowała Dorota Lincow:
(w książce łącznie 10 takich uroczych rysunków, obrazek na okładce tego samego autorstwa)

Ch. Nöstlinger Konrad chłopiec z puszki tł. Emilia Bielicka wyd. Philip Wilson, Warszawa, 2005

Tytuł oryginalny:
Konrad oder Das Kind aus der Konservenbüchse

Ekranizacje:

Konrad oder Das Kind aus der Konservenbüchse (1983) reż. Claudia Schröder
w roli Konrada Daniel E. Thorbecke
(zdjęcia pochodzą z niemieckiego wydania DVD, angielskie napisy dostępne w Internecie, brak polskiej wersji językowej)

Konrad (1985) TV reż. Nell Cox
w roli Konrada Huckleberry Fox
(zdjęcia pochodzą z amerykańskiego wydania DVD, brak polskiej wersji językowej)

Słowa kluczowe: opis, charakterystyka, recenzja, streszczenie