Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Proza dla dorosłych‎ > ‎

Roddy Doyle - "Paddy Clarke Ha! Ha! Ha!" 1993

opublikowane: 3 gru 2013, 13:07 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 3 gru 2013, 13:46 ]
Roddy Doyle Paddy Clarke Ha Ha Ha okładka Amber 1995

     Kronika dorastania dziesięcioletniego Paricka "Paddy'ego" mieszkającego wraz z rodzicami w północnej dzielnicy Dublina Barrytown w latach 60. XX w. Portretuje nie tylko pełnego energii głównego bohatera, ale też jego młodszego braciszka płaczliwego Sinbada, środowisko rówieśników, a także rozbudowujące się i modernizujące miasto. Narracja złożona z krótkich, często zabawnych, impresjonistycznych scenek jest pozbawiona jakiejkolwiek struktury dramatycznej. Jej zaletą jest zadziwiająca drobiazgowość i specyficzny irlandzki humor.
     Świat Paddy'ego składa się w równej mierze z motywów przeczytanych w książkach, bądź zaczerpniętych z telewizji, jak i rzeczywistych wydarzeń przetworzonych przez aktywną wyobraźnię chłopca. Wiarygodne psychologicznie, niczym najprawdziwsze wspomnienia wydarzenia układają się w jeden z najciekawszych obrazów dzieciństwa w dziejach światowej literatury.
     "Paddy Clarke Ha! Ha! Ha!" to jedna z książek, które pozwalają czytelnikowi na nowo przypomnieć sobie, jak to jest być dzieckiem.

Wiek bohaterów: Patrick 'Paddy' Clarke -10 lat

R. Doyle Paddy Clarke Ha! Ha! Ha! tł. Bożenna Stokłosa, Amber, Warszawa, 1995

Tytuł oryginalny:

Paddy Clarke Ha Ha Ha