Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Proza dla dorosłych‎ > ‎

Mikołaj Garin "Dzieciństwo Tomka" 1892

opublikowane: 24 gru 2012, 16:36 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 15 lip 2013, 06:56 ]

     "Dzieciństwo Tomka" to późny debiut. Wspomnienia z dzieciństwa napisane przez czterdziestoletniego inżyniera kolejnictwa Mikołaja Garina-Michajłowskiego okazały się sukcesem literackim. Powstały później trzy kontynuacje - "Uczniowie", "Studenci" i "Inżynierowie", a także reportaże z licznych podróży i eseje.
     Bohaterem książki jest ośmioletni Tomek. Pierwsze kilka rozdziałów to w zasadzie zapis jednego dnia, ale za to dramatycznego i obfitującego w niezwykłe wydarzenia. Malec z samego rana przypadkowo łamie dopiero co rozkwitły kwiatek i cały dzień próbuje ukryć to przed rodzicami, a szczególnie surowym ojcem. Rodzice na szczęście wcześnie wyjeżdżają. Jednak zanim wrócą, Tomek zdąży zrobić łuk z tatusiowych nart, zedrzeć suknię z guwernantki i pogalopować na rumaku. Żywiołowe usposobienie malca sprawia, że nieustannie pakuje się on w różne przygody. Jednocześnie jest to chłopiec wrażliwy, pełen dobra i pragnienia poprawy. Odwaga i brawura jest u niego w równym stopniu zmieszana z troskliwością i wrażliwością na problemy innych.
     Książka się nie zestarzała, napisana jest ładnym, niemal współczesnym, poetyckim językiem. Chłopiec jest charakteryzowany po mistrzowsku. Bardzo ciekawe są zarówno początkowe rozdziały, kiedy ma kilka lat, jaki i środkowe, kiedy już nieco dojrzalszy przeżywa pierwsze przyjaźnie - zetknięcie się z chłopakami z podwórka, serdeczną relację z synem służącej Jośką i szkolną zażyłość z Iwanowem. Końcowe rozdziały są nieco smutniejsze, ale cała książka jest godna polecenia.

Wiek bohaterów: Tomek (Tioma) inaczej Artemiusz Nikołajewicz Kartaszew 8 lat i więcej (rozdziały "Nieszczęśliwy dzień", "Kara", "Przebaczenie", "Stara studnia", "Domy czynszowe"), 10 lat i więcej (rozdziały "Gimnazjum", "Powszedni dzień", "Iwanow", "Skarżypyta", "Do Ameryki", "Egzaminy") i ok. 14 - 16 (rozdział "Ojciec")
                                     Jośka - nieznany wiek
                                     i inni

M. Garin Dzieciństwo Tomka tł. Janina Hermańska, Książka i Wiedza, Warszawa, 1949

Alternatywny polski tytuł:

Dzieciństwo Tjomy

Oryginalny tytuł:

Детство Тёмы (Detstvo Tjomy)

Ekranizacja:

Detstvo Tyomy / Детство Тёмы (1991) reż. Jelena Stryżewska (Yelena Strizhevskaya / Елена Стрижевская), w roli Tomka dziewięcioletni Siergiej Golew (Sergei Golev / Сергей Голев)
(zdjęcia pochodzą z kopii avi, nagranej z telewizji i rozpowszechnionej w internecie)

Słowa kluczowe: opis, charakterystyka, recenzja, streszczenie