![]() Kultowa powieść Johna Wyndhama, wydana w 1963 roku, wielokrotnie wznawiana, przetłumaczona na wiele języków i zekranizowana już w latch osiemdziesiątych, została wydana w Polsce dość późno, bo dopiero w 1994 r. To typowe wydanie broszurowe z lat dziewięćdziesiątych, ale dobrze przetłumaczone i zaopatrzone w ciekawą okładkę z intrygującą grafiką Marka Salwowskiego, znaną już z zachodnich wydań.
Narratorem "Chocky" jest mężczyzna w środnim wieku - David - mąż Mary i ojciec adoptowanego jedenastoletniego Matthew i młodszej córeczki Polly. Pewnego dnia zauważa on, że Matthew dziwnie się zachowuje. Chłopiec zdaje sie prowadzić rozmowę z nieistniejącym przyjaciem. Mężczyzna powoli przekonuje się, że postać nazywana przez synka Chocky, to coś więcej niż tylko wytwór dziecięcej wyobraźni. Wszystko wskazuje na to, że Chocky istnieje naprawdę.
Książka napisana w dobrym starym stylu naukowej fantstyki z pierwszej połowy XX wieku - jest tajemnicza i niepokojąca. Z drugiej strony u jej podstaw leży niezachwiana wiara w dobro i postęp ludzkości. Jest ona więc w gruncie rzeczy optymistyczna. Zawiera niezwykłe spostrzeżenia o naturze ludzkiej percepcji i poznania, a także ciekawy portret syna z punktu widzenia ojca. Nadaje się do lektury i dla dorosłych i dla dzieci.
J. Wyndham Chocky AHU GEA Sp. Z o. o., Wrocław, 1994
Ekranizacja:
Miniserial "Chicky" produkcji brytyjskiej z 1984 r. W roli Matthewa Gore wystapił ok. jedenastoletni Andrew Ellams:
![]() ![]() ![]() ![]() |