Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Proza dla dorosłych‎ > ‎

John Wyndham - "Chocky" 1963

opublikowane: 26 mar 2013, 18:07 przez c.gontkiewicz@gmail.com

     Kultowa powieść Johna Wyndhama, wydana w 1963 roku, wielokrotnie wznawiana, przetłumaczona na wiele języków i zekranizowana już w latch osiemdziesiątych, została wydana w Polsce dość późno, bo dopiero w 1994 r. To typowe wydanie broszurowe z lat dziewięćdziesiątych, ale dobrze przetłumaczone i zaopatrzone w ciekawą okładkę z intrygującą grafiką Marka Salwowskiego, znaną już z zachodnich wydań. 
     Narratorem "Chocky" jest mężczyzna w środnim wieku - David - mąż Mary i ojciec adoptowanego jedenastoletniego Matthew i młodszej córeczki Polly. Pewnego dnia zauważa on, że Matthew dziwnie się zachowuje. Chłopiec zdaje sie prowadzić rozmowę z nieistniejącym przyjaciem. Mężczyzna powoli przekonuje się, że postać nazywana przez synka Chocky, to coś więcej niż tylko wytwór dziecięcej wyobraźni. Wszystko wskazuje na to, że Chocky istnieje naprawdę.
     Książka napisana w dobrym starym stylu naukowej fantstyki z pierwszej połowy XX wieku - jest tajemnicza i niepokojąca. Z drugiej strony u jej podstaw leży niezachwiana wiara w dobro i postęp ludzkości. Jest ona więc w gruncie rzeczy optymistyczna. Zawiera niezwykłe spostrzeżenia o naturze ludzkiej percepcji i poznania, a także ciekawy portret syna z punktu widzenia ojca. Nadaje się do lektury i dla dorosłych i dla dzieci.

Wiek bohaterów: Matthew Gore - 11 lat

J. Wyndham Chocky AHU GEA Sp. Z o. o., Wrocław, 1994

Ekranizacja:

Miniserial "Chicky" produkcji brytyjskiej z 1984 r. W roli Matthewa Gore wystapił ok. jedenastoletni Andrew Ellams:
Andrew Ellams w serialu "Chocky" z 1984
Jedenastoletni Andrew Ellams w roli Matthew w serialu "Chocky" 1984 r.
Andrew Ellams w roli głównej - Chocky 1984 Wielka Brytania
Grymas Andrew Ellams grającego Matther Gore w miniserialu Chocky
(zdjęcia pochodzą z brytyjskiego wydania DVD, brak polskiej wersji językowej)