Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Proza dla dorosłych‎ > ‎

Gilbert Cesbron - "Bezdomne psy" 1954

opublikowane: 15 lut 2015, 02:36 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 15 lut 2015, 03:13 ]
Gilbert Cesbron Bezdomne psy

     Powieść "Bezdomne psy" popularnego katolickiego pisarza Gilberta Cesbrona osiągnęła we Francji nakład ćwierć miliona egzemplarzy. Jej głównym tematem jest funkcjonowanie sądów dla nieletnich, których zadaniem jest ochrona młodych w niebezpieczeństwie i decydowanie o ich dalszym losie. Autor pokazuje zróżnicowanie problemów, z jakimi mierzyli się pracownicy i podopieczni tych instytucji w latach 50-tych XX wieku.
     Jednym z głównych bohaterów książki jest Alan Robert, dziecko porzucone, którego przybrani rodzice niedostatecznie kochali. Marek Forgeot to z kolei nastolatek z patologicznej rodziny. Ma młodszego braciszka, którego bardzo kocha, ale także ojca pijaka i matkę prostytutkę. Obaj chłopcy trafiają do innowacyjnego ośrodka Terneray, w którym dzieci nie są zamykane za kratami, a brama wejściowa i okna są nieustannie otwarte.
     Zaletami powieści jest niezwykle wciągająca i wzruszająca historia. Niestety jej ekranizacja jest średnio udana.

Wiek bohaterów: Alan Robert - 11 lat
                                    Marek Forgeot - 14 lat

Wybrany fragment:

     Odwrócił się i ujrzał, że dziecko znieruchomiało: zmarszczone, schodzące się brwi jak dwie fale prute przez okręt, czarne błyszczące się oczy, wargi uchylone, jakby miał coś powiedzieć... nie, raczej jak do płaczu. Onieśmielało go to obce dziecko, ten jedenastoletni chłopczyk z oczyma ciągle szeroko otwartymi, który siedząc w pociągu z rękami w kieszeniach, z podniesionym kołnierzem, nie zasnął ani na chwilę, nie zadał żadnego pytania.
       - Tam! - wyrzekł Alan Robert z lekką, jak zwykle rano, chrypką w głosie i podniósł rękę. Ze zbyt długiego rękawa wystawały tylko dwa palce. - Co to jest?
       - Pac Sprawiedliwości. Chodź!
       - Co w nim jest?
       - Złodzieje. mordercy... sędziowie. Chodź! Spieszmy się!
     Alan Robert wyobraził sobie od razu podziemia tortur, szubienice na każdym piętrze, katów w czerwonych opończach z rękami... Wizję przerwał gwizd holownika. Chłopiec podbiegł na środek mostu i pochylił się, ale holownik właśnie znikał pod mostowym łukiem. Spostrzegł dziecko w swoim wieku, wyciągnięte na rufie niewielkiej łodzi, między doniczkami kwiatów a klatką z królikami. Ich nieprzyjazne spojrzenia skrzyżowały się. "A gdybym ja także zwiał?" - pomyślał Alan Robert ściskając pięści w przydługich rękawach.

(str. 9, 10)

G. Cesbron Bezdomne psy tł. Stefania Zagórska, Wydawnictwo PAX, Warszawa, 1955

Tytuł oryginalny: 

Chiens perdus sans collier

Ekranizacja: Jak bezpańskie psy (Chiens perdus sans collier) 1955, reż. Jean Delannoy, jako Alan Robert wystąpił dwunastoletni Jimmy Urbain:

Jimmy Urbain Chiens perdus sans collier 1955
Jimmy Urbain Chiens perdus sans collier 1955
Jimmy Urbain Chiens perdus sans collier 1955
Jimmy Urbain Chiens perdus sans collier 1955

Najlepsze powieści o wychowankach domów dziecka:

1954 - Gilbert Cesbron "Bezdomne psy"
1979 - Markéta Zinnerová "Indianie z Wichrowa"
1987 - Klára Márton "Proszę mnie porwać!"