Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Proza dla dorosłych‎ > ‎

Marcel Pagnol - "Chwała mojego ojca" 1957

opublikowane: 21 wrz 2014, 13:33 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 21 wrz 2014, 13:35 ]
Marcel Pagnol Chwała mojego ojca

     Pierwszy tom autobiograficznej serii wspomnień z dzieciństwa znanego francuskiego filmowca, dramaturga i nowelisty Marcela Pagnola. Ich tłem jest Francja przełomu XIX i XX wieku, epoka gwałtownego rozwoju wiedzy i techniki, a zarazem schyłku kultury pasterskiej i wszechwładzy religii. Opowieść Marcela Pagnola nie koncentruje się jednak na najważniejszych wydarzeniach tego okresu, ale na losach przeciętnej inteligenckiej rodziny postrzeganych oczami małego Marcela. Chłopiec próbuje rozgryźć tajemnicę narodzin młodszego braciszka, a podczas rodzinnych spacerów po parku z ciocią Różą wkłada mnóstwo wysiłku, żeby trafić kamieniem w kaczkę. Zbliżający się wyjazd na wieś w rodzinne strony ojca staje się dla Marcela poważnym sprawdzianem jego niezachwianej wiary w ojca. 

Wiek bohaterów: Marcel Pagnol - od 6 lat
                                    młodszy brat Marcela - Paul Pagnol - od 3 lat

Wybrany fragment:

     Czwartek był dniem wielkiego mycia, a mama podchodziła do tych rzeczy bardzo poważnie. Ubrałem się od stóp do głów, a następnie udawałem, że się myję pod strumieniem wody. To oznacza, że na dwadzieścia lat przed pierwszym akustykiem radiowym skomponowałem symfonię hałasów, które mogły sugerować ablucje.
     Najpierw odkręciłem kran nad umywalką i zręcznie ustawiłem go w takiej pozycji, aby rury zaczęły huczeć. W ten sposób powiadomiłem rodziców o początkach operacji.
     Gdy strumień wody bulgotał hałaśliwie w umywalce, ja patrzyłem na to z bezpiecznej odległości.
     Po czterech czy pięciu minutach zakręcałem gwałtownie kran, który ogłaszał swoje zamknięcie ciosem taranu, od którego trzęsła się ściana.
     Odczekiwałem chwilę, w czasie której czesałem się. Następnie upuszczałem na płytki podłogi małą blaszaną miednicę i znowu otwierałem kran - ale teraz powoli. Gwizdał, miauczał i podjął przerywane huczenie. Pozwalałem wodzie płynąć przez dobrą chwilę - tak długo, żebym zdążył przeczytać stronę z "Pieds nickelés". W tej samej chwili, gdy Croquignol podstawiwszy nogę policjantowi, uciekał tuż przed napisem "Ciąg dalszy nastąpi", zamykałem go gwałtownie.
     Mój sukces był całkowity, bo otrzymywałem wtedy podwójny huk, który wstrząsał rurami.
     Jeszcze uderzenie w blachę miednicy i kończyłem w odpowiednim terminie wygodne mycie, nie dotknąwszy ani kropli wody.

(str. 54)

M. Pagnol Chwała mojego ojca tł. Paweł Prokop, Wydawnictwo Esprit, Kraków, 2010

Tytuł oryginalny: 

Souvenirs d'enfance, tom pierwszy: La Gloire de mon père

Ekranizacja: La Gloire de mon père 1990, reż. Katrine Larsen, jako mały Marcel wystąpił Benoît Martin, jako Marcel w wielu 11 lat Julien Ciamaca, natomiast młodszego brata Marcela Paula zagrał Victorien Delamare:

Victorien Delamare film La Gloire de mon père
Benoît Martin La Gloire de mon père
Julien Ciamaca La Gloire de mon père
Victorien Delamare Chwała mojego ojca