Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Proza dla dorosłych‎ > ‎

Christian Signol "Zimowa róża" 2002

opublikowane: 25 lut 2013, 07:24 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 25 lut 2013, 07:43 ]

     Dziesięcioletni Sébastien mieszka wraz z matką Nicole w Paryżu. Jest chory na białaczkę. Jego przytłoczona obowiązkami, pracująca jako księgowa, matka nie daje mu psychicznego oparcia. Chłopiec instynktownie czuje, że jedynymi osobami, które mogą mu pomóc są dziadkowie. Sébastien wciąż pamięta pobyt u nich, kiedy miał pięć lat. Zapamiętał babcię Cyprienne i dziadka Auguste jako ciepłych i bezpośrednich ludzi toczących proste życie wśród przyrody i zwierząt. Prosi więc matkę, żeby najbliższe miesiące mógł spędzić z nimi. Chłopiec czuje się tam dobrze, jednak wciąż nie może uciec od samotności, ogarniającego go czasami zimna i strachu oraz uczucia bezwładnego spadania w pustkę.
     Powieść Christiana Signola to kronika walki z chorobą, ale też hymn na cześć życia, takiego wiejskiego - przepełnionego pracą, ale też upajającymi zapachami, wspaniałymi krajobrazami i magią wspólnych wypadów na ryby i raki. Jest to książka, która wzrusza i napełnia nadzieją. Autor zadbał o to, żeby jego dzieło było zarazem poetyckie, jaki i wiarogodne. Historia małego Sébastiena jest jak najbardziej godna polecenia.

wiek bohaterów: Sébastien - 10 lat

wybrany fragment:

     Czuł się miażdżony przez górę śniegu. To dziwne, myślał, chyba można to porównać z tym, co muszą odczuwać ludzie, których porywa lawina. Ale ta myśl nie oddawała jego rzeczywistego strachu. Ten strach lokował się poza wszystkim, co potrafił sobie wyobrazić. I samotność, jaką wywoływał, była nieznośna. To dlatego chciał jechać do dwóch jedynych na świecie istot, które uważał za zdolne do pokonania tego lodowego muru, oddzielającego go od żyjących. A jednocześnie ten strach wywoływał bunt przeciw niesprawiedliwości, jaka go spotykała. Dlaczego dotknął go taki cios, podczas gdy tyle innych dzieci nigdy nie chorowało?
      - Dlaczego ja? - usłyszał siebie zadającego to pytanie. - Co złego zrobiłem?

(str. 14, pisownia oryginalna)

C. Signol Zimowa róża tł. Andrzej Sobol-Jurczykowski, Świat Książki, Warszawa, 2007

oryginalny tytuł:

Une année de neige


tagi: recenzja, opis, charakterystyka, streszczenie