Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Proza dla dorosłych‎ > ‎

Lars Saabye Christensen - "Herman" 1988

opublikowane: 18 sie 2014, 14:58 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 18 sie 2014, 14:59 ]
okładka książka Lars Saabye Christensen Herman

     Herman mieszka wraz z rodzicami w nadmorskiej dzielnicy Oslo na przełomie lat 50 i 60-tych XX wieku. Ze względu na swoją niebanalną wyobraźnię i poczucie humoru często podpada nauczycielom, jest także prześladowany przez rówieśników. Sympatią darzy go jedynie rezolutna koleżanka z klasy Ruby. Na malutki świat Hermana składają się nie tylko skomplikowane relacje rodzinne i rówieśnicze, ale także przyjaźń z własnym dziadkiem oraz rozmowy z pijakiem o ksywce Piwko, fryzjerem Grubasem i innymi napotykanymi na co dzień osobami. Niektórych chłopiec panicznie się boi, tak jak tajemniczej Damy z Mrówkami, do innych z kolei żywi niechęć, na przykład do sklepikarza Jacobsena juniora. Na ogół jest jednak ufny i przyjacielski. Prawdziwą tragedią jest dla  niego wiadomość, że cierpi na tajemniczą chorobę włosów, w wyniku której zaczyna łysieć.

Wiek bohaterów: Herman Fulkt - nieznany (ok. 7 - 10 lat)

Wybrany fragment:

     Herman odchyla głowę i wpatruje się w drzewo, na którym liście są żółtoczerwone i ledwie się trzymają. Między cienkimi czarnymi gałęziami widzi niebo; chmury pędzą we wszystkich kierunkach. Trochę mu się kręci w głowie od takiego patrzenia, jakby to on tak sunął pełnym gazem. Ale to nawet całkiem przyjemne uczucie, w każdym razie przez chwilę, jeśli talko nie zderzy się z Monolitem. Herman zamyka oczy, ale kiedy leci na twarz, prędko znów je otwiera i oddycha z ulgą. Wciąż jest w parku Frogner, nie przesunął się ani o centymetr.
     Nagle widzi, że zaraz spadnie pierwszy liść: wisi na samym koniuszku gałęzi i nie wygląda na to, by tkwił szczególnie solidnie. Wiatr nim obraca, liść wiruje w koło, , a potem zaczyna żeglować w stronę fontanny jak przekłuty gil. Herman biegnie za nim, wpatrzony w niespokojny punkcik w powietrzu. Watr podrywa liść do góry i spycha w dół, Herman pędzi zygzakiem po wysypanej żwirem alejce z nadzieją, że rano zawiązał sznurówki na podwójny babski węzeł. A potem liść, albo wiatr, się poddaje, liść zmęczony opada ku ziemi tuż przed Hermanem. Herman gwałtownie hamuje, otwiera usta na całą szerokość, przymierza się i chwyta liść wargami, perfekcyjnie niczym wygłodzony mrówkojad.

(str. 7)

L. S. Christensen Herman tł. Iwona Zimnicka, Świat Literacki, Izabelin, 2000

Tytuł oryginalny: 

Herman

Ekranizacja: Herman 1990, reż. Erik Gustavson, w roli Hermana jedenastoletni Anders Danielsen Lie:

Anders Danielsen Lie Herman 1990
chłopiec z grzebieniem Anders Danielsen Lie Herman 1990
chłopiec w zimowej czapce Anders Danielsen Lie Herman 1990
chłopięcy aktor Anders Danielsen Lie w filmie Herman 1990