Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Proza dla dorosłych‎ > ‎

Bertha Bulcsú - "Ogniste kule" 1970

opublikowane: 15 paź 2013, 02:33 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 15 paź 2013, 11:05 ]
okładka książka Bulscu Bertha Ogniste kule wydawnictwo PAX 1977

     Końcowe lata drugiej wojny światowej na Węgrzech. Z obawy przed bombardowaniami dziesięcioletni Ambrus Thali zostaje wysłany do dziadków na wieś. Delikatny chłopiec o poetyckiej wyobraźni w zetknięciu z wiejskimi obyczajami, szczególnie traumatyczną mszą świętą, dochodzi do wniosku, że wcale nie nazywa się Thali i prawdopodobnie jest podrzutkiem o tatarskim pochodzeniu. Stara się więc robić wszystko, by zaskarbić sobie przychylność nowych opiekunów. Nie jest to łatwe, bo rodzące się w chłopcu nieśmiałe zainteresowanie wiejskim dziewczętami zbiega się z grozą zbliżających się frontów wojsk niemieckich i radzieckich i ciągłymi brakami zaopatrzenia.
     "Ogniste kule" to powieść inicjacyjna o antywojennym wydźwięku. Młodziutki bohater, nie mogąc sobie poradzić z obrazami wojennego okrucieństwa i aurą grzeszności otaczającą ciała młodych dziewczyn, przetwarza swoje najbardziej niepokojące przeżycia w koszmarne sny i dziwaczne rojenia. Wielkim atutem książki jest wciągająca narracja prowadzona z punktu widzenia chłopca.

Wiek bohaterów: Ambrus Thali -10 lat

Wybrany fragment:

       W spoconej dłoni Ambrusa różaniec był już całkiem śliski. Chłopiec obmacywał brunatne pestki drzewa chlebowego połączone cieniutkim łańcuszkiem i zastanawiał się, które co oznaczają. Spłaszczone i gładkie to zapewne Zdrowaśki, a przy tych chropowatych trzeba być może odmawiać Anioł Pański? Od czasu do czasu rozwierał dłoń i zerkał na nią. Wtedy wciskał mu się do garści wiatr czochrający łany i jego chłód wpadał w niewolę zaciśniętych palców. Tam szybko umierał. Rozpływał się w spoconej nicości i zamieniał w smutek spękanych pestek. Chłopiec spoglądał na bazaltowy kręgosłup wilgotnej drogi i na kroczące obok odświętnie odziane leciwe niewiasty. Jedną była jego babka, drugą jej siostra, ciotka Roza; patrzyły na wschodzące zboża, na dalekie drzewa obwieszone baziami, rozkołysanymi w wiosennym słońcu.

(str. 5)

B. Bulcsu Ogniste kule tł. Camilla Mondral, Instytut Wydawniczy PAX, 1977

Tytuł oryginalny:

Tűzgömbök

Ekranizacja:
Film fabularny "Tüzgömbök" reż. Imre Fehér, w roli Ambrusa kilkunastoletni Gábor Szücs.