Książki‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Dla dorosłych‎ > ‎Proza dla dorosłych‎ > ‎

Avery Corman "Kramer kontra Kramer" (1977)

opublikowane: 11 lis 2012, 09:34 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 9 sty 2018, 11:33 ]
książka Kramer kontra kramer Avery Corman okładka


     "Kramer kontra Kramer" to powieść obyczajowa z elementami dramatu sądowego. Jej głównym tematem jest więź, jaka wytworzyła się między Tedem Kramerem, a jego malutkim czteroletnim synkiem Billem. 
     Ted jest facetem, któremu się udało. Mimo, że pochodzi z Bronxu, zdobył wykształcenie i ma pracę, z której jest dumny. Codziennie czekają na niego w domu piękna żona i uroczy synek. Zajęty pracą mężczyzna nie spostrzega, że jego żona, Joanna, po siedmiu latach małżeństwa stała się nieszczęśliwa. Ma ona dość pieluch, nieprzespanych nocy i ciągłego siedzenia w domu z dzieckiem. Decyduje się na desperacki czyn - porzuca męża z małym synkiem, a sama wyjeżdża spełniać swoje marzenia. 
     Ted jest zdruzgotany, ale nawet przez myśl mu nie przechodzi, żeby pozbyć się Billy'ego. Wynajmuje nianię - panią Ettę Willewską i próbuje się jakoś odnaleźć w nowej sytuacji. Bawi się z chłopcem, zabiera go na plac zabaw, a wieczorami myje i układa do snu. Mimo pięknej, pełnej zażyłości więzi, jaka nawiązuje się między ojcem, a synem, nie jest to życie usłane różami. Ted ma problemy z nawiązaniem nowych relacji. Spotyka się też z mnóstwem drobnych codziennych kłopotów.
     Powieść Cormana jest unikalnym, pionierskim spojrzeniem na problemy samotnych ojców. Ojcowie, którzy tak jak powieściowy Kramer, decydują się na opiekę nad dzieckiem, są do dzisiaj dyskryminowani przez sądy, które prawie zawsze przyznają prawo do opieki matce. Mimo, że książka Cormana porusza konkretne problemy socjologiczne, nie ma ona w sobie nic z reportażu. Sylwetki bohaterów są pogłębione psychologicznie, a historia Teda i jego małego synka wzrusza do łez. "Kramer kontra Kramer" to arcydzieło w swoim gatunku.
     W 1999 roku powstała nowa wersja napisana przez Tony'ego Parsonsa (jednak już nie tak dobra jak oryginał) "Mężczyzna i chłopiec".

Wiek bohaterów: Billy od 4 do 5,5 lat

A. Corman Kramer kontra Kramer tł. Maria Zborowska, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań, 2008

Oryginalny tytuł:

Kramer vs. Kramer (Kramer versus Kramer)

Ekranizacja:

Sprawa Kramerów (1979) reż. Robert Benton

Słowa kluczowe: opis, charakterystyka, recenzja, streszczenie