Książki‎ > ‎Dla dzieci‎ > ‎Opowiadania‎ > ‎Opowiadanie‎ > ‎

Władysław Krapiwin "Zielona planeta" 1960 - 1964

opublikowane: 27 gru 2012, 08:23 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 19 lut 2013, 12:16 ]

     "Zielona planeta" to zbiór trzech wczesnych opowiadań Władysława Krapiwina. Tytułowe opowiadanie "Zielona planeta" jest nieco dłuższe niż pozostałe i zdecydowanie najlepsze ze wszystkich. Opowiada o chłopcu, który zostaje wysłany przez starszą siostrę, żeby kupić arbuza. Dziewięciolatek nie wie, jak ocenić, który z owoców jest najbardziej dojrzały, więc wybiera największego, którego ledwo jest w stanie unieść. Wynikną z tego zabawane kłopoty, które zmienią podejście do życia małego bohatera.
     Opowiadania zebrane w zbiorze "Zielona planeta" to zaledwie skrawek twórczości Krapiwina, ale można w nich odnaleźć większość charakterystycznych dla niej cech. Ich głównymi bohaterami są chłopcy wrażliwi - zarówno emocjonalnie, jak i wyczuleni na piękno poezji, muzyki oraz przyrody. Ich związek z naturą jest bardzo intensywny, wręcz cielesny. Pragną nabywać odwagi i męstwa oraz przeżywać przygody, o których można przeczytać w książkach. Służy do tego nieokiełznana wyobraźnia, którą mogą w nich obudzić nawet najbardziej zwyczajne przedmioty codziennego użytku. Częstym tematem jest przyjaźń między chłopcami i relacje z rodzeństwem (szczególnie z młodszym braciszkiem i starszą siostrą). No i najważniejsze - wspaniały styl, który sprawia, że czyta się te historie z ogromną przyjemnością.

Wiek bohaterów: wielu chłopców w wieku od 6 do 11 lat

Oryginalne tytuły:

1. Zielona Planeta ze zbioru "Brat, co ma siedem lat" ("Брат, которому семь") z lat 1962 - 1964
2. Lwy wychodzą na drogę ("Львы приходят на дорогу") ze zbioru "Zwycięzcy" ("Победители") z 1964
3. "Góry lodowe płyną tuż obok" ("Айсберги проплывают рядом") ze zbioru "Dlaczego taka nazwa" ("Почему такое имя") z lat 1960 - 1963

Twórczość Krapiwina (wydana w Polsce) uporządkowana chronologicznie wg czasu powstawania:
1960 - 1964 - zbiór opowiadań "Zielona planeta"
1964 - 1966 - dwuczęściowa powieść "Skąd wieje wiatr" i "Ludzie z fregaty Afryka"
1968 - 1970 - dwuczęściowa powieść z cyklu autobiograficznego "Cień karaweli" i "Po kolana w trawie"
1972 - 1974 - trzyczęściowa powieść "Chłopiec ze szpadą"