Książki‎ > ‎Dla dzieci‎ > ‎Opowiadania‎ > ‎Opowiadanie‎ > ‎

Jean-Marie Gustave Le Clézio - "Mondo i inne historie" 1978

opublikowane: 2 sie 2013, 11:05 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 2 sie 2013, 11:07 ]
Jean Marie Gustave Le Clezio Mondo i inne historie WAB 2011

     Zbiór opowiadań "Mondo i inne historie" ukazał się u nas z dużym opóźnieniem (ponad 30 lat!) na fali zainteresowania twórczością noblisty z 2008 r. Jeana Marii Gustava Le Clézio. Ten francuski pisarz i eseista urodził się 13 kwietnia 1940 r. i tworzy od 20 roku życia do dziś. Jest uznawany za klasyka literatury francuskiej.
     W zbiorze "Mondo i inne historie" zamieszczono osiem dość długich opowiadań. Ich bohaterami są dzieci, bądź młodzi ludzie o zaskakująco świeżym spojrzeniu na świat. Nieskrępowana wyobraźnia i chłonne zmysły pozwalają im doświadczać piękna świata i przyrody w bezpośredni i intensywny sposób.
     Pierwsze opowiadanie "Mondo" to historia dziesięcioletniego Mondo, który nie wiadomo skąd zjawia się w nadmorskim miasteczku. Tajemniczy przybysz mieszka i śpi gdzie popadnie i przyjaźni się z żebrakami i łachmaniarzami. Chłopiec pyta też wybranych ludzi, czy nie chcieliby go przygarnąć. Wkrótce zaprzyjaźnia się z pewną Wietnamką z Domu Złotego Światła.
     Bohaterem trzeciego opowiadania "Góra boga żywego" jest Jon, który pewnego ranka pchany dziwnym przeczuciem zaczyna się wspinać na sięgający chmur Islandzki szczyt górski Reydarbarmur. W trakcie wyczerpującej drogi zaczyna wyczuwać obecność kogoś nieznajomego, ale przyjaznego.
     Ósme opowiadanie "Pasterze" to emocjonująca historia ucznia Gaspara, który ucieka z domu i trafia na koczownicze plemię pasterzy-dzieci. Grupie tej przewodzi rówieśnik Gaspara Abel, należą do niej też dwaj młodsi chłopcy Augustin i Antoine oraz najmłodsza kilkuletnia dziewczynka Kaf. Chłopiec dołącza do nich i razem docierają do pięknych i urodzajnych łąk Genna.

Wiek bohaterów: Mondo - 10 lat ("Mondo")
                                    Jon - wiek nieznany ("Góra boga żywego")
                                    Gaspar i Abel (ok. 11 - 12 lat) oraz Augustin i Antoine (ok. 8 - 10 lat) ("Pasterze")

J. M. G. Le Clézio Mondo i inne historie, W.A.B., Warszawa, 2011

Ekranizacja:  "Mondo" reż. Tony Gatlif, w roli chłopca ok. jedenastoletni Ovidiu Balan:
Ovidiu Balan film Mondo
Ovidiu Balan film Mondo
Ovidiu Balan film Mondo
Ovidiu Balan film Mondo