Książki‎ > ‎Dla dzieci‎ > ‎Opowiadania‎ > ‎Opowiadanie‎ > ‎

Ian McEwan - "Pierwsza miłość, ostatnie posługi" 1971 - 1977

opublikowane: 10 lut 2016, 05:10 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 10 lut 2016, 12:13 ]
Ian McEwan Pierwsza miłość, ostatnie posługi

     Debiutancki zbiór opowiadań Iana McEwana, uznawanego za jednego z najwybitniejszych żyjących brytyjskich pisarzy, ukazał się w 1975 r. Jego autor urodził się w Aldershot, jako syn wojskowego, aż do 12 roku życia wraz z ojcem i matką przebywał m.in. na Singapurze, w Niemczech i Libii. Następnie powrócił do Anglii i rozpoczął edukację wyższą, kończąc kurs kreatywnego pisania. W swojej twórczości znany jest z sięgania po groteskę i makabrę. Jeśli chodzi o poglądy - jest ateistą, od wielu lat przyjaźni się z Christopherem Hitchensem.
     Ian McEwan jest także scenarzystą. Napisał scenariusz do filmu "Synalek" z Macaulay'em Culkinem i Elijahem Woodem. Wielokrotnie ekranizowano także jego własną twórczość.
     Zbiór opowiadań "Pierwsza miłość, ostatnie posługi" doczekał się polskiego wydania wiosną 1987 r. Zawiera m.in. opowiadanie "Ostatni dzień lata". Jego bohaterem jest dwunastoletni sierota Tom. Chłopiec wychowuje się w domu przypominającym komunę, który prowadzi jego brat. Pewnego dnia do wolnego pokoju na poddaszu wprowadza się chorobliwie otyła Jenny. Chłopiec jest zafascynowany niezwykłą osobowością nowej lokatorki i zaprzyjaźnia się z nią.

Wiek bohaterów: Tom - 12 lat

I. McEwan Pierwsza miłość, ostatnie posługi i inne opowiadania, Czytelnik, Warszawa, 1987

Ekranizacja:  "Last Day of Summer", 1984 r., reż. Derek Banham, w roli Toma Graham McGrath:
Graham McGrath Last Day of Summer
Graham McGrath Last Day of Summer
Graham McGrath Last Day of Summer
Graham McGrath Last Day of Summer