Książki‎ > ‎Dla dzieci‎ > ‎Opowiadania‎ > ‎Opowiadanie‎ > ‎

Graham Greene - "23 opowiadania" 1929 - 1954

opublikowane: 13 sie 2013, 18:24 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 13 sie 2013, 18:25 ]
     Graham Greene jest jednym z najczęściej ekranizowanych brytyjskich pisarzy. Wychowany w katolickiej rodzinie dorastał jako czwarty z sześciorga potomstwa. Jako pisarz, a także krytyk literacki często podejmował tematy winy, odkupienia i boskiej łaski, przez co utarło się, że jest on pisarzem katolickim. Greene sprzeciwiał się brytyjskiemu imperializmowi, a także przez pewien czas należał do partii komunistycznej. Przez całe życie cierpiał na zaburzenie afektywne dwubiegunowe i dużo podróżował.
     Zbiór "23 opowiadania" zawiera jego najwcześniejsze dzieła. Są to niezbyt długie, zazwyczaj kilkunastostronicowe opowiadania. Polscy redaktorzy uszeregowali je w taki sposób, że jako pierwsze umieścili dwie najlepsze historie "Życie innych ludzi" i "Koniec zabawy".

pierwsze opowiadanie - "Życie innych ludzi" ("The Basement Room") tł. Jacek Woźniakowski

     Rodzice siedmioletniego Filipa wyjeżdżają na dwutygodniowe wakacje, zostawiając synka pod opieką służby. Chłopiec cieszy się, ponieważ oznacza to "prawdziwe życie" - dużo wolnego czasu i nowe historie, które opowiada mu sympatyczny majordomus "pan Baines". Niestety mężczyzna ten jest pod przemożnym wpływem swojej żony, natarczywej i zasadniczej służącej "pani Baines".
     Opowiadanie to posłużyło jako podstawa scenariusza filmu "Stracone złudzenia" w reżyserii Carola Reeda.

drugie opowiadanie - "Koniec zabawy" ("The End of the Party") tł. Andrea Tonchu-Ru

     Dziewięcioletni bliźniacy Franuś i Piotruś Morton zostali zaproszeni na urodziny koleżanki. Franuś boi się ciemności i robi wszystko, żeby uniknąć zabawy w chowanego po ciemku w nieznajomym domu. Piotruś nie jest tak bojaźliwy, jak jego brat, ale stara się mu pomóc. Niestety, jak na złość, dorośli nie rozumieją dziecięcych strachów i każą braciom wziąć udział w zabawie.
     Opowiadanie "Koniec zabawy" zostało opublikowane po raz pierwszy w zbiorze opowiadań grozy w 1929 r. Graham Greene uznawał je za jedno ze swoich najlepszych dzieł.

G. Greene 23 [dwadzieścia trzy] opowiadania tł. zbiorowe red. Tadeusz Szafrański, Wydawnictwo PAX, Warszawa, 1956

Ekranizacja:

"Stracone złudzenia" ("The Fallen Idol") reż. Carol Reed, w roli Filipa (Phillipe) około ośmioletni Bobby Henrey:
Bobby Henrey film Stracone złudzenia 1948
Bobby Henrey film Stracone złudzenia 1948
Bobby Henrey film Stracone złudzenia 1948
Bobby Henrey film Stracone złudzenia 1948
(zdjęcia pochodzą z wydania DVD Criterion Collection, brak polskiej wersji językowej)