Muzyka‎ > ‎Zagraniczne chóry‎ > ‎solista‎ > ‎

Terry Wey

opublikowane: 8 sty 2018, 10:52 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 5 sie 2018, 14:10 ]
Terry Wey
     Terry Wey urodził się 15 września 1985 roku w Szwajcarii. W wieku 4 lat po obejrzeniu opery "Trubadur" Giuseppe Verdiego zapragnął być znanym śpiewakiem operowym. Pierwsze muzyczne kroki stawiał śpiewając w domach spokojnej starości. Do swojego pierwszego chóru, The Berner Kinderchor dołączył w wieku 6 lat. Wystąpił w tym okresie m. in. w "Cyganerii" Giaccomo Pucciniego w berneńskiej
operze miejskiej. Wykonywał też solowo partie operowe dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta i Guiseppe Verdiego. W wieku 7 lat Terry wstąpił do Knabenchor Roggwil pod dyrekcją R. Favre. W latach 1992 - 1993 wystąpił w "Czarodziejskim flecie" Mozarta w Baden, a następnie odbył trasy koncertowe po Włoszech śpiewając "Pasję wg św. Mateusza" Jana Sebastiana Bacha z towarzyszeniem Orchestre Symphonique Neuchatelois, występował też w najsłynniejszych salach koncertowych w Zurychu - Goetheanum i Tonhalle.
     Punktem zwrotnym w karierze młodziutkiego śpiewaka było obejrzenie filmu dokumentalnego o Wiedeńskim Chórze Chłopięcym (Wiener Sängerknaben). Dziewięcioletni wówczas Terry przekonał rodziców żeby pozwolili mu wziąć udział w przesłuchaniach i następnie wraz z mamą i młodszym bratem Lorinem przeprowadzili się do Wiednia. Od 1995 do 1998 roku chłopiec był członkiem Chóru Schuberta, jednego z czterech chórów koncertowych słynnego zespołu, wraz z którym wystąpił na ponad 300 koncertach. Wkrótce został czołowym solistą, śpiewając we wszystkich czterech chórach na całym świecie.Terry Wey wystąpił w jednym z segmentów filmu "L'Or des Anges" Philippe Reypensa:

 Terry Wey jako chłopięcy sopran wziął udział w nagraniu zaledwie 4 płyt, z czego dwie pierwsze to płyty solowe:

Born to Sing (1997)
O Holy Night (1998)
Gustav Mahler: Das klagende Lied (1998)
500 Jahre Wiener Sängerknaben (1998)


Obecnie Terry Wey to jeden z najznakomitszych kontratenorów na świecie.

W cyklu najlepszych chłopięcych solistów w muzyce poważnej:

4) Terry Wey