Muzyka‎ > ‎Zagraniczne chóry‎ > ‎solista‎ > ‎

Paul Phoenix

opublikowane: 30 gru 2017, 12:34 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 5 sie 2018, 14:10 ]
Paul Phoenix
     Paul Phoenix urodził się 1 kwietnia 1967 roku. W wieku kilku lat rozpoczął naukę w Szkole Katedry św. Pawła w Londynie (St Paul's Cathedral School), która w tamtym czasie była przeznaczona wyłącznie dla kształcenia chórzystów. Do jego codziennych zajęć oprócz standardowej nauki należały poranne lekcje śpiewu. Co dwa tygodnie udawał się też na boisko, żeby ćwiczyć piłkę nożną, którą uwielbiał. W 1976, mając 9 lat, Paul spośród grupy przygotowawczej dołączył do grupy ok. trzydziestu chórzystów. Rok później w 1977 r. dyrektorem muzycznym chóru został Barry Rose, który od trzech lat był tamtejszym organistą. Barry Rose był znany również z tego, że w 1960 roku od podstaw stworzył Chór Katedry w Guildford (Guildford Cathedral Choir). Barry przygotowywał Paula Phoenixa do niezwykle ważnego wydarzenia - występu dla królowej Elżbiety II w 1977 r. Paul miał podczas występu 10 lat.
     W dokumencie "Paul's Children", który został wyemitowany przez BBC 17 grudnia 1978 roku można poznać bliżej życie młodych chórzystów w Szkole Katedry św. Pawła w Londynie. Jej późniejszym wychowankiem był też m.in. Anthony Way. Poniżej fragment filmu zawierający występ dla królowej, wyraźnie zaskoczonej pięknym głosem Paula Phoenixa, fragmenty szkolenia oraz wypowiedzi chłopca, narratorem filmu jest sam dyrygent Barry Rose:

     Znaczącym osiągnięciem Paula było nagranie tytułowego utworu do siedmio-odcinkowego mini-serialu "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg" z 1979 roku. Utworu teego , początkowo wydanego jako singiel, dziś można posłuchać na płycie "Jubilate! Golden Favorites From St. Paul's Cathedral" na której oprócz Paula zgromadzono też inne utwory śpiewane przez solistów zespołu -  Jeremy'ego Carpentera, który w 1979 roku wystąpił w znanym telewizyjnym programie wykonując piosenkę "My Way" oraz Marka Higginsa wykonawcę upbeatowej wersji "O For The Wings Of a Dove". Z tych licznych projektów radiowo-telewizyjnych młodych chórzystów Katedry narodził się pomysł płyty Jubilate!, która tuż po premierze na początku 1980 roku zdobyła listy przebojów, była też wielokrotnie wznawiana. Poniżej można posłuchać wszystkich utworów ze wspomnianego albumu:


W cyklu najlepszych chłopięcych solistów w muzyce poważnej:

3) Paul Phoenix