Muzyka‎ > ‎Zagraniczne chóry‎ > ‎solista‎ > ‎

James Rainbird

opublikowane: 18 sty 2018, 12:19 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 5 sie 2018, 14:11 ]
James Rainbird
     James Rainbird urodził się w małej miejscowości Rustington leżącej tuż przy południowym brzegu Wielkiej Brytanii w maju 1975 roku. Chłopiec był uczniem niezależnej prywatnej bezpłatnej szkoły King's House School przeznaczonej dla chłopców w wieku od 8 do 13 lat, która przygotowywała uczniów do dostania się na prestiżowe prywatne uczelnie. Jako członek Chóru Szkolnego King's House James Rainbird był solistą podczas trasy koncertowej we Francji w 1984 roku, koncertował między innymi w Notre Dame w Paryżu, a w 1985 roku wystąpił w Nowym Jorku. W 1985 roku wraz z chórem nagrał podkład do singla Tiny Turner "We Don't Need Another Hero" do ścieżki dźwiękowej filmu "Mad Max pod kopułą gromu".     W styczniu 1986 roku James Rainbird wziął udział w przygotowaniach do pierwszej scenicznej adaptacji filmu "Bałwanek" Dianne Jackson z 1982 r. na potrzeby teatru w Manchesterze. Dyrygentem przedstawienia był Howard Blake, a James zaśpiewał piosenkę "Walking in the Air". To wystąpienie zapoczątkowało współpracę młodego solisty ze światem opery, a także filmu.

Amahl and the Night Visitors 1986 James Rainbird
     Jednym z największych osiągnięć chłopca był udział w wieku 11 lat w przedstawieniu operowym "Amahl i nocni goście", które połączono obchodami 75 urodzin kompozytora Gian Carlo Menottiego. Opera przedstawia historię poruszającego się o kuli biednego chłopca Amahla, który pewnego dnia zauważa na niebie jasną gwiazdę. Chłopiec mówi o niej matce, ale ona mu nie wierzy, bo wielokrotnie zmyślał on różne historie. Kiedy tej samej nocy do drzwi ich domostwa pukają Trzej Królowie, matka jest jeszcze bardziej niezadowolona z syna, bo sądzi, że celowo zmyśla. Okazuje się jednak, że goście rzeczywiście przybyli i trzeba im zapewnić gościnę i nocleg. Wzruszające i jednocześnie zabawne i pouczające dzieło Menottiego utrzymane jest w bożonarodzeniowym klimacie. Menotti, który był obecny na premierze ocenił występ zarówno Jamesa jak i grającej jego matkę Lorny Haywood jako bardzo udane. Występ został nagrany 21 grudnia 1986 roku i rok później wydany na płycie CD (na zdjęciu po lewej).

    W 1987 roku miały miejsce premiery dwóch filmów do których powstała ścieżka dźwiękowa z udziałem Jamesa Rainbirda. 19 listopada "Magiczny sklep z zabawkami" do której James zaśpiewał "
Jonathan's Song", a 25 grudnia "Imperium Słońca" z utworem "Suo Gan". W tym samym roku wytwórnia Priory Records specjalizująca się w muzyce kościelnej wydała na kasecie magnetofonowej solowy album chłopca zatytułowany "Music For a While". Zawiera ona bardzo zróżnicowany materiał m.in. piosenkę ze zbioru Friday Afternoons Benjamina Brittena, "Four Songs of the Sea" Rogera Quiltera a także pięć fragmentów Oratorium na Boże Narodzenie Jana Sebastiana Bacha. w 2004 roku została ona zremasterowana i wydana ponownie na CD, można jej obecnie posłuchać na Spotify:


W cyklu najlepszych chłopięcych solistów w muzyce poważnej:

6) James Rainbird