Muzyka‎ > ‎Zagraniczne chóry‎ > ‎solista‎ > ‎

Daniel Norman

opublikowane: 15 lip 2018, 10:52 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 5 sie 2018, 14:14 ]
Daniel Norman 1983

     Daniel Norman urodził się w Lichfield, niewielkim mieście leżącym niecałe 25 kilometrów na północ od Birmingham, ale posiadającym status city, w związku ze zlokalizowaną w nim średniowieczną katedrą. Ponad stumetrowa katedra o trzech wieżach położona pośród licznych parków w samym centrum Lichfield jest muzycznym centrum miasta. W latach 60-tych miasto przeżywało okres dynamicznego rozwoju, w ciągu dekady liczba mieszkańców na fali powojennego baby boomu podwoiła się z 14 tysięcy mieszkańców do ponad 22 tysięcy.
     Daniel był jednym z dzieci urodzonych w tych latach. Prawdopodobnie uczęszczał do szkoły przykatedralnej, funkcjonującej początkowo od średniowiecza, a która po wojennych zniszczeniach została reaktywowana w 1942 r. Jest to szkoła koedukacyjna, ale głównie dla chłopców, którzy zasilali katedralny chór. Za śpiewanie mogli otrzymać darmową naukę. Zgodnie z wiekową tradycją w skład chóru wchodziło około osiemnastu chórzystów przed mutacją, dziewięciu lay vicars oraz trzech choral scholars - opłacanych profesjonalnych śpiewaków rekrutowanych spośród młodych chórzystów.
     Daniel zaśpiewał na 4 albumach winylowych Lichfield Cathedral Choir nagrywanych w latach 1981 - 1985, m. in.:

Evensong for the Feast of Saint Chad (1982)
The King and the Kingdom (1985)

     Na dwóch albumach wystąpił jako główny solista:
Daniel Norman Hear my prayer 1983

Lichfield Cathedral Choir - Hear my prayer, został nagrany 2, 3 i 4 maja 1983 r. w Katedrze w Lichfield. Zawiera dwa utwory Mandelssohna śpiewane przez Daniela solo, Masse Basse Gabriela Fauré, piękną interpretację psalmu 6 autorstwa Williama Byrda, a także 4 utwory Thomasa Weelkesa - organisty i kierownika chóru w szesnastowiecznym Chichester, autora wielu madrygałów pisanych specjalnie dla chóru chłopięcego.
Daniel Norman Bist du bei mir 1983

Daniel Norman with Lichfield Cathedral Choir - Bist du bei mir, został nagrany 3 i 4 listopada 1983 roku w Katedrze w Lichfield. Zawiera cudowny duet z oratiorium Haendla, 3 arie i kantaty Jana Sebastiana Bacha, 2 solowe utwory H.K. Andrewsa, który był XX-wiecznym organistą New College Choir Oxford oraz Psalm 100 Grahama Gartona, Pie Jesu Maurice Duruflé i Six Bible Songs Charlesa Villiersa Stanforda.