Muzyka‎ > ‎Zagraniczne chóry‎ > ‎solista‎ > ‎

Anthony Way

opublikowane: 19 gru 2017, 05:59 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 5 sie 2018, 14:09 ]
Anthony Way The Choirboy CD cover 1995

     Anthony Way urodził się 14 grudnia 1982 roku w Londynie w Wielkiej Brytanii. Wychowywał się w
Anthony Way w wieku 12 lat
wielodzietnej rodzinie - był szóstym spośród ośmiorga rodzeństwa. Kiedy Anthony miał 8 lat, jego ojciec, który był pracownikiem więzienia, dowiedział się od tamtejszego kapelana, że może wysłać syna na przesłuchanie do chóru. Chłopiec przeszedł test pozytywnie i w wielu 9 lat dołączył do Chóru Katedry św. Pawła w Londynie (St Paul's Cathedral Choir) oraz zaczął uczęszczać do katedralnej szkoły. Jego codziennymi obowiązkami jako chórzysty było śpiewanie w codziennych wieczornych nabożeństwach oraz podczas ważnych państwowych uroczystości.
     Punktem zwrotnym w karierze młodego śpiewaka było zaangażowanie go w wieku 12 lat przez BBC w mini-serialu "Chór", na podstawie powieści Joanny Trollope, wyprodukowanym w 1995 roku. Jego rola jako Henry Ashworth w serialu była niewielka (głównie wokalna), ale została dostrzeżona z powodu anielsko pięknego głosu Anthony'ego. W ścieżce dźwiękowej wydanej na CD wraz Chórem Katedry w Gloucester (Gloucester Cathedral Choir) oraz Chórem King's College (Choir of King's College, Cambridge) Anthony zaśpiewał solo w aż 6 utworach. Jeszcze tego samego roku wydano "The Choirboy" - zawierającą 17 utworów pierwszą solową płytę Anthonego.

Fragment serialu "Chór" z Anthonym Way:

     Płyta "The Choirboy" sprzedała się w ponad pół milionie egzemplarzy, a Anthony w międzyczasie wystąpił na dziesiątkach koncertów, między innymi dla rodziny królewskiej.


     Płyta "The Choirboy" nie była jedynym osiągnięciem Anthony'ego. W listopadzie 1997 roku ukazała się druga solowa płyta solisty zatytułowana "The Choirboy's Christmas", na której zarejestrowano jego występ na żywo. Z kolei na płycie "Passiontide at St. Paul's" z 1997 r. Anthony zaśpiewał w jednym utworze (na tej samej płycie oprócz Anthony'ego można też  usłyszeć nową wschodzącą gwiazdę - Connora Burrowesa). Młody chórzysta zagrał też epizod w filmie "Tom's Midnight Garden" z 1997 roku.

Anthony Way

W cyklu najlepszych chłopięcych solistów w muzyce poważnej:

2) Anthony Way