Muzyka‎ > ‎Zagraniczne chóry‎ > ‎solista‎ > ‎

Andrew Wicks

opublikowane: 12 sty 2018, 11:53 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 5 sie 2018, 14:11 ]
Andrew Wicks

     Andrew Wicks urodził się w 1963 roku. Chłopiec dołączył do Chóru Katedry w Chichester (Chichester Cathedral Choir) w wieku 8 lat pod dyrekcją Johna Bircha. John Birch był organistą katedry w Chichester oraz dyrektorem chóru od 1958 roku. Był on jednym z inicjatorów wznowienia w 1960 roku Festwalu Trzech Chórów (chóry katedr w Chichester, Winchester oraz Salisbury ). Współpracował też z kompozytorem Leonardem Bernsteinem.
     Andrew oprócz śpiewu do codziennych nabożeństw występował wraz z BBC Academy i Academy of Saint Martin-in-the-Fields. Szczególną uwagę publiczności i mediów zwróciły dwa solowe występy chłopca w serii tzw. Lunchtime Concerts, w których chłopcu towarzyszył John Birch na pianinie i organach. W 1975 roku w wieku 12 lat Andrew Wicks został czołowym chórzystą chóru i wraz z nim nagrał swoją pierwszą chóralną płytę "In Quires and Places... No. 17", na której zaśpiewał solo w trzech utworach. Drugą chóralną płytą chłopca jest "Christmas in Chichester" z 1976 r., która stanowi rejestrację koncertu na żywo. Pierwszym z kolei solowym albumem chłopca jest "In Choir and Concert at Chichester Cathedral", na której wydawca zawarł 6 utworów ze wspomnianych wcześniej Lunchtime Concerts.
     W 1977 Anderw Wicks przeniósł się do Eastbourne College i w tym samym roku wraz z Johnem Birchem na fortepianie i Lee Stevensonem na klarnecie nagrał kameralny solowy album, który został zarejestrowany w Pokoju Organowym opery w Glyndebourne. Chłopiec śpiewa na nim swobodnie po angielsku, niemiecku i włosku. Płyta zebrała bardzo pozytywne recenzje w ówczesnej prasie muzycznej.
     Po kilkudziesięciu latach od wydania tych płyt w 2003 roku wytwórnia Griffin Records postanowiła przypomnieć dziedzictwo najświetniejszych chłopięcych sopranów w historii muzyki w postaci albumu "Once Were Angels". Na czele z Andrew Wicksem nalazły się na nim utwory w wykonaniu kilkunastu solistów wybrane przez wielkich orędowników brytyjskiej tradycji chórów chłopięcych Harry'ego Mudda i Stephena R. Beeta. Poniżej dostępne zestawienie wszystkich dostepnych utworów Wicksa na playliście w Spotify:


W cyklu najlepszych chłopięcych solistów w muzyce poważnej:

5) Andrew Wicks