Muzyka‎ > ‎Zagraniczne chóry‎ > ‎solista‎ > ‎

Andrew Swait

opublikowane: 27 sty 2018, 14:37 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 5 sie 2018, 14:13 ]
Andrew Swait śpiewak młody chłopiec solista 2007
     Andrew Swait urodził się 2 października 1994 r. Uczęszczał do szkoły podstawowej Dean Close w mieście Cheltenham w południowo-zachodniej Anglii. Dean Close to koedukacyjna szkoła z internatem przeznaczona dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Została ona założona w 1886 roku i od dziesięcioleci spośród jej uczniów rekrutują się młodzi chórzyści Tewkesbury Abbey Schola Cantorum - jednej z najbardziej znanych szkół chóralnych na świecie. Jej osiemnastu chórzystów wraz z klerykami zapewniają niedzielną oprawę muzyczną nabożeństw w katolickim opactwie benedyktyńskim w oddalonej o 10 mil od Cheltenham miejscowości Tewkesbury. Zespół wydaje także płyty, regularnie występuje podczas audycji w programie 3 brytyjskiej rozgłośni BBC, a także koncertuje na całym świecie.
     Andrew Swait oprócz śpiewu pobierał także naukę gry na fortepianie i wiolonczeli, był fanem śpiewaków takich jak Emma Kirkby, Mark Padmore i Andreas Scholl - interesował się ich karierą i chodził na koncerty. Do jego pozamuzycznych zainteresowań należała nauka języka chińskiego (zaczął się go uczyć wieku 6 lat) i składanie modeli samolotów bojowych z czasów II wojny światowej. Poza tym chłopiec rzadko oglądał telewizję i nie znosił muzyki pop.
     Pierwszą płytą Tewkesbury Abbey Schola Cantorum na której możemy usłyszeć Andrew Swaita jest CD "Light of the World" wydana w 1995 roku. Młody wokalista, mimo że podczas nagrań miał ukończone ledwie 10 lat, zaśpiewał w aż trzynastu utworach:


     W 2006 roku Andrew wziął udział w nagraniu jednego utworu na płytę znanego zespołu wokalnego King's Singers zatytułowanego "Even Such is Time", co przyśpieszyło jego karierępoprzez skoncentrowanie uwagi mediów. W listopadzie tego samego roku Andrew wziął też udział w konkursie BBC na Chórzystę Roku, w ramach którego spośród tysięcy uczestników wybierana została grupa 8 finalistów, w tym jeden zwycięzca. W edycji z 2006 roku tryumfował inny niezwykle utalentowany chłopiec - William Dutton, który był o rok młodszy od Andrew Swaita, ale Swait również zakwalifikował się do grupy finalistów. Zarówno Andrew jak i William zostali dostrzeżeni przez producenta popularnej grupy muzycznej The Choirboys z udziałem CJ Portera-Thawa, Patricka Aspbury'ego (który tragicznie odszedł w zeszłym roku) i Bena Inmana. Dotychczasowi soliści nie byli w stanie kontynuować kariery z powodu mutacji głosu. Do nagrania nowej płyty grupy oprócz Andrew Swaita i Williama Duttona został też wybrany jego kolega z chóru - Ben Goss.
     Album "The Carols Album" ukazał się w grudniu 2007 roku i mimo, że nie pobił popularnością wcześniejszych albumów zespołu, to słucha się go za zapartym tchem. Zaśpiewało na nim trzech prawdopodobnie najlepszych chłopięcych solistów pierwszej dekady XXI wieku. Album został wyprodukowany przez Iana Tilleya, a aranżacje przygotował Martin Neary, były chórmistrz, dyrektor muzyczny i organista Westminster Abbey. Płyta została wydana w grudniu 2007 r.:


     W 2007 roku Andrew przygotowywał się do występu podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które miały się odbyć w 2008 roku. Z tego powodu nagrano z nim krótki wywiad:


     W 2008 roku ukazały się jeszcze dwa albumy z udziałem Andrew Swait, z czego jeden - "Songs of Innocence" - to album solo. W połowie utworów młody solista śpiewa w duecie z kontratenorem Jamesem Bowmanem, co brzmi niezwykle intrygująco, bo Andrew dorównuje mu, a może nawet przewyższa go umiejętnościami:


W cyklu najlepszych chłopięcych solistów w muzyce poważnej:

8) Andrew Swait