Muzyka‎ > ‎Zagraniczne chóry‎ > ‎solista‎ > ‎

Aksel Rykkvin

opublikowane: 5 sie 2018, 14:06 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 5 sie 2018, 14:08 ]
nastoletni chłopiec solista śpiewak Aksel Rykkvin 2017

     Aksel Rykkvin urodził się 11 kwietnia 2003 roku w Norwegii. Rozpoczął swoją karierę w Chórze Katedralnym w Oslo (Oslo Domkirkes Guttekor), do którego dołączył w wieku 5 lat. Jego pierwszą nauczycielką śpiewu była Helene Haarr. W wieku 10 lat dołączył do Chóru Dziecięcego Norweskiej Opery do którego należy ok. 70 młodych śpiewaków obu płci. Jako członek chóru otrzymywał cotygodniowe lekcje śpiewania i występów scenicznych, uczęszczał również na zajęcia do szkoły muzycznej Barratt Due musikkinstitutt, w której jego nauczycielką śpiewu była Marianne Lewis.
     Aksel już w bardzo wczesnym wieku postanowił sobie, że zostanie Justinem Bieberem muzyki klasycznej. W wieku 11 lat zadebiutował na deskach opery w La bohème. Już kilka miesięcy później w listopadzie 2014 został uhonorowany nagrodą Norwegian Music Competion for Youth 2014. W ciągu kolejnych kilku lat wystąpił w co najmniej ośmiu przedstawieniach, dziesiątki razy gościł też w audycjach radiowych i telewizyjnych. Wiele jego występów nagrano i udostępniono na YouTube w 4K.


     Wydanie pierwszej płyty Aksela nakładem Signum Records było wsparte kampanią croundfundingową. Zbiórka pieniędzy miała miejsce na Kickstarterze od 30 października do 15 grudnia 2015 r. 186 osób dołożyło do projektu 260 tys koron norweskich (to jest ponad 100 tys złotych). Płyta zawiera głównie barokowe arie Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwory skomplikowane, często pisane z myślą o wykonywaniu przez kobiece soprany. Debiutancki album nagrywany był w studiu w Londynie, nagrania zajęły tydzień. Technologia nagrania umożliwiła wydanie wersji HiRes, która zachwyca wysoką jakością dźwięku i pozwala w pełni docenić genialne przygotowanie młodego śpiewaka. Głos Aksela brzmi czysto i donośnie. Wzbogaca go też świetny akompaniament brytyjskiej Orchestra of the Age of Enlightenment pod dyrekcją Nigela Shorta.
     Druga płyta Aksela została wydana na początku marca 2018 roku, czyli już po zmianie głosu jesienią 2017 roku, przy czym zawiera materiał nagrany kilka miesięcy wcześniej. Jest to płyta w dużej mierze instrumentalna. Aksel śpiewa mniej ekspresyjnie, ale też jego wykonania są dojrzalsze, bardziej refleksyjne. Płyta również dostępna w HiRes oraz w streamingu: