Muzyka‎ > ‎Muzyka popularna‎ > ‎Młodzi piosenkarze‎ > ‎Albumy solowe‎ > ‎

Piosenka Uki

opublikowane: 9 gru 2013, 13:13 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 9 gru 2013, 13:16 ]
     Uki to sympatyczny żółty stworek, bohater belgijskiej kreskówki z 2010 r. Lubi zagadki i zamiast słów porozumiewa się ze światem za pomocą gestów i mimiki. Każdego dnia przeżywa różne przygody ze swoimi przyjaciółmi - słońcem i chmurką, a także zwierzakami - żółwiem, jeżem, królikiem, wiewiórką i kaczką. Krótkie pięciominutowe odcinki są przeznaczone dla dzieci już od 1 roku życia. W Polsce serial zagościł na antenie MiniMini+ w 2012 r., a rok później na CBeebies. Poszczególne odcinki są też dostępne na DVD.
     Serialowi towarzyszy piosenka Uki, którą w holenderskim oryginale zaśpiewał jedenastoletni Guustje, a po polsku ośmioletni Mateusz Ceran.

Oryginalna holenderska wersja 

Guustje - "Het Uki lied" 2010

Guustje en Uki Het Uki lied 2010

     Guustje urodził się 6 listopada 1998 r. w Assebroek w północnej części Belgii. Jego prawdziwe nazwisko brzmi August Vandebussche. W połowie 2008 roku Guust w wieku 10 lat wziął udział w narodowej preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Był jednym z najmłodszych uczestników i zajął dopiero 3 miejsce. Jego piosenka zatytułowana "Ik hou van muziek" ukazała się na składance "Junior Eurosong 2008" i jako osobny singiel z wersją karaoke. W 2009 r. August zaczął nagrywać pod pseudonimem Guustje. W sierpniu ukazał się singiel "Vliegtuiglied", a w 2010 tytułowa piosenkę do belgijskiego serialu animowanego dla dzieci "Uki". W tym samym roku wraz z dwoma kolegami grał rolę Olivera w belgijskiej edycji słynnego musicalu "Oliver!".

1    Het Uki lied

Polska wersja językowa

Mateusz Ceran - "Uki chce z wami bawić się" 2012

Mateusz Ceran okładka CD RMF Baby 2013

     Mateusz Ceran urodził się w 2004 r. prawdopodobnie w podwarszawskich Markach. Od 2010 r. uczy się w Warszawskiej Akademii Musicalowej. W 2012 r. w wieku ośmiu lat założył konto YouTube, na którym zamieścił kilka piosenek. Brał udział w nagraniach albumów MiniMini+ "Mini Mini Maluchy", "Mini Mini Zuchy" i "Aida dzieciom". Solowo można go usłyszeć w piosenkach "Cztery słonie" i "Uki" zawartych na płycie "RMF Baby" wydanej latem 2013 r. Obecnie pracuje jako dziecięcy aktor dubbingowy. Należy do agencji aktorskiej Skene.

2     Uki
10   Cztery słonie