Muzyka‎ > ‎Muzyka popularna‎ > ‎Młodzi piosenkarze‎ > ‎Albumy solowe‎ > ‎

Master Madan 1935

opublikowane: 27 sty 2013, 09:36 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 21 lis 2013, 02:09 ]
     Master Madan (hindi: मास्टर मदन) to genialny samouk i pierwsza dziecięca gwiazda indyjskiej muzyki. Nosił pseudonim Król Muzyki (hindi: संगीत सम्राट). Urodził się 28 grudnia 1927 r. w indyjskiej części Pendżabu. Jego ojciec Sadar Amar Singh (hindi: सरदार अमर सिंह), który sam grał na harmonium i tabli, często gościł w domu śpiewaków i muzyków. Starsze o kilkanaście lat rodzeństwo chłopca Mahan i Shanti Devi występowało ze śpiewem zaakompaniowanym instrumentami. Zapatrzony w nich malec próbował swoich sił od najwcześniejszych lat. Zachowało się zdjęcie, które przedstawia jego pierwszy publiczny występ w Dharampur w czerwcu 1930 r. (jeśli ta data jest wiarygodna, chłopiec miał wówczas zaledwie 2 i pół roku). 
     W ciągu kilku lat Madan dostał od słuchających jego śpiewu arystokratów kilkadziesiąt złotych medali, które później dumnie prezentował podczas występów, ubrany w błyszczący turban i eleganckie ubranie, do którego były przypięte rzędy odznaczeń (widoczne na zdjęciu po lewej). 
     Master Madan żył w pionierskich czasach rozwoju technik rejestracji i przesyłania dźwięku. Chłopiec występował na żywo w radiu, dostał też propozycję zagrania w filmie, którą jednak odrzucili jego rodzice.
     Wydano dwa dyski z nagraniami Madana. Pierwszy z nich zawiera 6 gazeli i bhadźanów, jest niezwykle rzadki i niestety zawiera dźwięk niskiej jakości. Drugi jest łatwiej dostępny, ale to w gruncie rzeczy singiel - zawiera tylko dwie pendżabskie pieśni. Jakość drugiego nagrania jest jednak znacząco lepsza i pozwala poczuć klimat występów chłopca sprzed niemal osiemdziesięciu lat. W trakcie nagrywania piosenek młody artysta miał co najmniej 8 lat.
     Master Madan zmarł nieoczekiwanie 5 czerwca 1942 r. w wieku kilkunastu lat. Wokół jego życia i nagłej śmierci narosło wiele legend. Jego talent wciąż inspiruje kolejne pokolenia młodych indyjskich śpiewaków. Piosenkarz Sonu Nigam odkrył dla siebie Master Madana w wieku 14 lat, a w dorosłym wieku promował jego twórczość w konkursie młodych talentów Sa Re Ga Ma, którego był prowadzącym od 1995 do 1999 r.

Dysk pierwszy, zawiera gazele i bhadźany:

1      यूँ न रह-रह कर हमें तरसाइये- Gazel
2      हैरत से तक रहा है- Gazel
3      गोरी गोरी बईयाँ- Bhadźan
4      मोरी बिनती मानो कान्हा रे- Bhadźan
5      मन की मन- Gazel
6      चेतना है तो चेत ले- Bhadźan

Dysk drugi, zawiera pieśni pendżabskie:

7      बांगा विच..
8      रावी दे परले कंडे वे मितरा

źródła:
1) artykuł encyklopedyczny: http://hi.bharatdiscovery.org/india/मास्टर_मदन
2) próba odtworzenia dzieciństwa Master Madana (po angielsku):
http://fateh.sikhnet.com//sikhnet/news.nsf/NewsArchive/A7D571EB0CA7F45B872571FC006B1452
3) artykuł Praveen Donthi "The First Indian Idol" z Hindustan Times (po angielsku)

Najwcześniejsze nagrania chłopięcych głosów:

Mojżesz Mirski 1906 - 1909
Master Madan 1935

Podobne:
Farhan Ali Qadri (religijna twórczość w klimatach wschodu)