Muzyka‎ > ‎Muzyka popularna‎ > ‎Młodzi piosenkarze‎ > ‎Albumy solowe‎ > ‎

Luis Miguel "...un sol" 1982

opublikowane: 25 lut 2013, 13:57 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 24 sty 2015, 14:54 ]

     Pełne nazwisko Luisa Miguela to Luis Miguel Gallego Basteri. Urodził się 19 kwietnia 1970 r. w szpitalu San Jorge w Portoryko. Jednakże jego rodzice mieszkali na stałe w Meksyku, a w Portoryko byli tylko na występach, dlatego rok później prezydent Meksyku przyznał dziecku obywatelstwo meksykańskie. Jego ojcem był hiszpański piosenkarz i kompozytor Luis Rei (Gallego to jego nazwisko rodowe), a matką włoska aktorka Marcela Basteri.

     Chłopiec wychowywał się z dwoma młodszymi braćmi Alejandro i Sergio. Ojciec bardzo dbał o ich muzyczne wykształcenie. Pokazywał im i analizował występy Elvisa Presley'a. Luis Miguel od wczesnego dzieciństwa muzykował i występował z ojcem który akompaniował mu na gitarze. Odwiedzali meksykańskie studia radiowe i telewizyjne, próbowali też dostać się do Grupo Televisa, największego dystrybutora radio-telewizyjnego w Ameryce Łacińskiej. Kiedy Luis Miguel odniósł sukces ojciec został jego managerem.

     "Un sol" to debiutancki album Luisa. Jest także znany pod alternatywnym tytułem "1 + 1 = 2 Enamorados" (pierwszy utwór na płycie). Został nagrany w 1981 roku, kiedy chłopiec miał 11 lat. Poniżej okładka zremasterowanego argentyńskiego wydania CD:


     Do nastoletniego Luisa Miguela nieprzypadkowo przylgnęło przezwisko Un sol (Słońce). Nazywano go też "słońcem Meksyku". Do dzisiaj jest wykonawcą legendarnym. Nagrał kilkadziesiąt albumów, jest drugim artystą (po Enrique Iglesiasie) najczęściej notowanym w zestawieniu The Billboard Hot Latin Songs. W latach 1984 - 1987 zagrał główną rolę w pięciu filmach muzycznych. 
     Jego pierwsza płyta "...un sol" to jeden z najbardziej spektakularnych debiutów w dziejach muzyki rozrywkowej. Chłopiec śpiewa w żywiołowy i podniosły sposób. Większość piosenek to zmysłowe, romantyczne utwory. Ma niezwykle ciekawy głos - dojrzały i opanowany do perfekcji. Słuchanie tego albumu jest emocjonującym przeżyciem.

1      1+1=2 enamorados
2      Amor de escuela
3      Tomemos los patines
4      Hay un algo
5      Lo que me gusta
6      Balada para mi abuela
7      Mentira
8      el tiempo
9      Adolescente soñador

Podobne:

Luis Miguel jest jedyny w swoim rodzaju, ale jest kilkoro artystów, którzy do niego nawiązywali. Na przykład Luis Miguel z zespołu Tick Tock.

źródło zdjęcia Luisa Miguela z dzieciństwa:
http://mundoluismiguel.tripod.com/luismimundo/