Muzyka‎ > ‎Muzyka popularna‎ > ‎Młodzi piosenkarze‎ > ‎Albumy solowe‎ > ‎

Luis Miguel "...un sol" 1982

opublikowane: 25 lut 2013, 13:57 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 25 sie 2018, 14:02 ]

     Pełne nazwisko Luisa Miguela to Luis Miguel Gallego Basteri. Urodził się 19 kwietnia 1970 r. w szpitalu San Jorge w Portoryko. Jednakże jego rodzice mieszkali na stałe w Meksyku, a w Portoryko byli tylko na występach, dlatego rok później prezydent Meksyku przyznał dziecku obywatelstwo meksykańskie. Jego ojcem był hiszpański piosenkarz i kompozytor Luis Rei (Gallego to jego nazwisko rodowe), a matką włoska aktorka Marcela Basteri.

     Chłopiec wychowywał się z dwoma młodszymi braćmi Alejandro i Sergio. Ojciec bardzo dbał o ich muzyczne wykształcenie. Pokazywał im i analizował występy Elvisa Presley'a. Luis Miguel od wczesnego dzieciństwa muzykował i występował z ojcem który akompaniował mu na gitarze. Odwiedzali meksykańskie studia radiowe i telewizyjne, próbowali też dostać się do Grupo Televisa, największego dystrybutora radio-telewizyjnego w Ameryce Łacińskiej. Kiedy Luis Miguel odniósł sukces ojciec został jego managerem.

     "Un sol" to debiutancki album Luisa. Jest także znany pod alternatywnym tytułem "1 + 1 = 2 Enamorados" (pierwszy utwór na płycie). Został nagrany w 1981 roku, kiedy chłopiec miał 11 lat. To jeden z najbardziej spektakularnych debiutów w dziejach muzyki rozrywkowej. Chłopiec śpiewa w żywiołowy i podniosły sposób. Większość piosenek to zmysłowe, romantyczne utwory. Ma niezwykle ciekawy głos - dojrzały i opanowany do perfekcji. Słuchanie tego albumu jest emocjonującym przeżyciem.
     Do nastoletniego Luisa Miguela nieprzypadkowo przylgnęło przezwisko Un sol (Słońce). Nazywano go też "słońcem Meksyku". Do dzisiaj jest wykonawcą legendarnym. Nagrał kilkadziesiąt albumów, jest drugim artystą (po Enrique Iglesiasie) najczęściej notowanym w zestawieniu The Billboard Hot Latin Songs. W latach 1984 - 1987 zagrał główną rolę w pięciu filmach muzycznych. 22 kwietnia 2018 roku miała miejsce premiera 13-odcinkowego serialu o jego życiu produkcji Telemundo i Netflix.


Podobne:

Luis Miguel jest artystą jedynym w swoim rodzaju, ale jest kilkoro wykonawców, którzy do niego nawiązywali. Na przykład Luis Miguel z zespołu Tick Tock.

źródło zdjęcia Luisa Miguela z dzieciństwa:
http://mundoluismiguel.tripod.com/luismimundo/