Muzyka‎ > ‎Muzyka popularna‎ > ‎Młodzi piosenkarze‎ > ‎Albumy solowe‎ > ‎

Jury Dziemidowicz - "Magiczny królik" 2010

opublikowane: 22 lip 2013, 10:02 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 2 sie 2013, 11:13 ]
Jury Dziemidowicz Ю́ры Дземідо́віч Юрий Демидович Yuriy Demidovich
     Jury Dziemidowicz (biał. Ю́ры Дземідо́віч, ros. Юрий Демидович, latynizacja: Yuriy Demidovich) urodził się na Białorusi 19 listopada 1996 r. W 2001 r., w wieku pięciu lat, dołączył do chóru chłopięcego Kapela Khloptchikau w Mińsku. Kapella Khloptchikau jest najbardziej znanym białoruskim chórem chłopięcym. Jego dyrygentem i chórmistrzem jest Władimir Głuszakow (ros. Владимир Глушаков, latynizacja: Vladimir Gloushakov). Jury był prawdopodobnie jednym z najlepszych śpiewaków w dziejach chóru. Władimir Głuszakow wypowiadał się w 2009 r. w wywiadzie, że Jury potrafi śpiewać o całą oktawę wyżej, niż pozostali chórzyści.
     Na przełomie 2008 i 2009 roku syn Władimira Jarosław Głuszakow (ros. Ярослав Глушаков, pseud. Yari), absolwent Konserwatorium Moskiewskiego, zdecydował się napisać piosenkę na Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci (Junior Eurovision Song Contest). Zaprosił do współpracy Jurego, który stworzył tekst o magicznym króliku, a on sam skomponował muzykę. Piosenka "Magiczny królik" (biał. "Чароўны трусік", ros. "Волшебный кролик", latynizacja: "Volshebniy krolik") wygrała białoruskie eliminacje, a podczas festiwalu zdobyła 48 punktów i zajęła 9 pozycję na 13 wykonawców.
     Występ Jurego, wbrew zamierzeniom twórców, wywołał falę spekulacji na temat domniemanej okultystycznej treści piosenki. Internauci, bazując na bardzo kiepskiej jakości wideo z YouTube (które wyglądało rzeczywiście upiornie), zaczęli doszukiwać się w nim satanistycznych odniesień i powiązań, a samego chłopca obwołali nowym Antychrystem. W maju 2010 r. Jury Dziemidowicz ogłosił, że nie będzie więcej wykonywać piosenki "Magiczny królik", ze względu na związane z nią kontrowersje. 
     Jarosław Głuszakow pracował w tym okresie nad albumem Jurego. Niestety zainteresowanie nim zaczęło opadać i jego komercyjne wydanie nie było możliwe. Został on jednakże opublikowany za darmo w Internecie 1 lipca 2010 r. (w plikach mp3 192 kb/s).

Jury Demidovich Volshebnyi Krolik Magic Rabbit CD cover

     Tytuł albumu prawdopodobnie miał brzmieć tak, jak jest napisane na okładce "Кто бы вы думали?!" (latynizacja: Kto by vy dumali). Jest jednak ogólnie znany jako "Волшебный кролик", (latynizacja: "Volshebniy krolik"). 
     Album ten łączy w sobie muzykę klasyczną i eksperymentalną z progresywną muzyką elektroniczną. Jura śpiewa w normalny chóralny sposób, melorecytuje, a nawet rapuje wspomagany sekcją wokalną. Poszczególne utwory są rewelacyjnie zmiksowane, ale całość prezentują się dość chaotycznie - piosenki są tak zróżnicowane, że nijak do siebie nie pasują. Największym atutem tej płyty jest niebywały głos chłopca. Jury śpiewa jak operowa gwiazda. Najtrudniejsze kawałki wykonuje z niespotykaną łatwością. Jego możliwości w pełni oddaje popisowe wykonanie klasycznej włoskiej pieśni "O sole mio":

1     Волшебный кролик (tł. Magiczny / czarodziejski królik)
2     Темная ночь - Club mix (tł. Ciemna noc)
3     Стала просторней душа (tł. Stała się przestronniejsza dusza)
4     Caruso
5     Холестерин (tł. Cholesterol)
6     O Sole Mio
7     Между Небом и Землей (tł. Między niebem a ziemią)

8     Играй в Хоккей! (tł. Grać w hokeja!)
9     Чароўны Кролiк - Kremlowski mix (tł. Zaczarowany królik)

jako ekstra dodatek:

10   Night Serenade (śpiewa Jarosław Głuszakow)
11    Valentine’s Day (śpiewa Jarosław Głuszakow)