Muzyka‎ > ‎Muzyka popularna‎ > ‎Młodzi piosenkarze‎ > ‎Albumy solowe‎ > ‎

Georges 'Roméo' Brize "Ton Petit Amoureux" 198?

opublikowane: 21 lut 2013, 19:07 przez c.gontkiewicz@gmail.com

     Roméo urodził się 29 stycznia 1961 roku we Francji jako Georges Brize. Wytwórnia muzyczna "Disques Carrere" nie miała w zwyczaju datować nagrań, ani udostępniać informacji o artystach na opakowaniach, więc nie wiadomo prawie nic o jego dzieciństwie . Wiadomo tylko, że w wieku około 10 lat został on odkryty przez Claude'a Carrère, założyciela wytwórni "Disques Carrere".

Najwcześniejsze nagrania

     Prawdopodobnie pierwszym nagraniem chłopca był singiel, który został wydany pod imieniem Georges i zawierał dwa utwory: "Maman" i "Amis du Monde". Chłopiec na okładce wygląda na 10 lat, więc płyta mogła być wydana w 1971 r. albo 1972 r. Piosenka "Maman" była napisana przez samego Carrère i weszła później do stałego repertuaru George'a. Zaś piosenka "Amis du Monde" nigdy nie została ponownie wykonana.
     Kiedy chłopiec miał jedenaście lat zdecydowano się promować go nie pod własnym imieniem, ale przezwiskiem Roméo. Na początku 1973 roku wyszedł singiel z dwoma piosenkami: "Maman" i "Le Petit Caruso". Dyskowi towarzyszyła notka "ROMEO to młody chłopak, który ma 11 lat i jest muzykiem z głębi duszy. Bardzo utalentowany, o nadzwyczajnych możliwościach. Wierzymy że zrobi wielką karierę." (ROMEO est un jeune garçon qui a 11 ans et qui est musicien dans l'âme. Tres doué, possédant des moyens exceptionnels, nous pensons qu'il va faire une tres grande carriere.). Na okładce widnieje pucułowaty, roześmiany chłopak z beretem na głowie, który rzeczywiście przypomina wyglądem Caruso, bądź innych sławnych tenorów.
     W połowie 1973 roku ukazał się singiel "Ton Petit Amoureux". Oprócz tytułowego utworu zawiera on piosenkę "Ce Monde où je suis né". 
     Przypuszczalnie na gwizdkę 1973 r. wydano "Petit papa Noël". Szata graficzna została odświeżona, a mały śpiewak na zdjęciu przedstawiony z profilu ma elegancko uczesane włosy i postawiony kołnierz. Obie piosenki brzmią bardzo lekko, nawet figlarnie. Singiel ten zawiera dwa utwory: "Ah! Les Petites Filles" i "Petit papa Noël".

Ton Petit Amoureux - lata 80-te

     "Ton Petit Amoureux" to prawdopodobnie album składankowy wydany na początku lat osiemdziesiątych. W 2002 roku został wznowiony na CD jako "Romeo - l'enfant à la voix d'or" z dodatkowymi utworami. Wydanie winylowe ma następujący porządek utworów (wyróżniono utwory nagrane do 12 roku życia, pozostałe zostały nagrane w wieku 13 albo 14 lat):

Strona A

1      Ton Petit Amoreux (12 lat)
2      Ah! Les Petites Filles (12 lat)
3      Maman (11 lat)
4      C'est Mon Cantique
5      Ma Vie, Mes Copains Et Ma Bicyclette
6      Le Petit Caruso (11 lat)

Strona B

1      Petit papa Noël (12 lat)
2      Chante Bas, Chante Haut
3      Ce Monde où je suis né (12 lat)
4      Les Papillons, les Fleurs et les Oiseaux
5      Twideuldidouda

Dobrą wizytówką zdolności tego niezwykłego śpiewaka jest utwór "Petit papa Noël":

Podobne:

W latach 70-tych we Francji działali też inni młodzi piosenkarze. Najbardziej znana była grupa Les Poppys. Znanym chłopięcym wokalistą był Noam Kaniel. Trochę mniej popularnym, ale jednym z najmłodszych francuskich piosenkarzy w tamtych latach był Éric Berda.