Muzyka‎ > ‎

Libera


chór chłopięcy Libera

HISTORIA ZESPOŁU

     Libera to część chóru parafialnego z anglikańskiego kościoła p.w. św. Filipa z Norbury w południowym Londynie. Co tydzień chór chłopięcy i męski pełni tam posługę podczas nabożeństw. Poza tym, w okrojonym składzie, występuje na całym świecie jako zespół muzyczny kierowany przez dyrygenta Roberta Prizemana. Misją chóru jest uczynienie muzyki chóralnej i religijnej bardziej przystępnej dla przeciętnego odbiorcy, przez unikalne połączenie tradycyjnych i nowoczesnych elementów. Od zespołu śpiewają utalentowani chłopcy niezależnie od wyznawanej religii w wieku od 8 do 14 lat.

     Nazwa zespołu kilkakrotnie się zmieniała. Pierwszy album wydano w 1988 pod nazwą St. Philip's Choir. W 1990 r. zmieniono nazwę na Angel Voices, a w 1995 r. na obecną. Nazwa ta przyjęła się na stałe w 1999 r., wraz z ukazaniem się jednego z przełomowych albumów zespołu zatytułowanego "Libera".

     Styl Libery jest łatwo rozpoznawalny. Wszystkie utwory to autorskie aranżacje Roberta Prizemana, który znany jest z tego, że często tworzy z myślą o konkretnym soliście. Utwory łączą w sobie innowacyjne tekstury i medytacyjne solówki z wyrazistymi ekstatycznymi harmoniami chóralnymi. Najczęstsze źródła inspiracji to chorał gregoriański, klasyczne utwory kompozytorów tj. Debussy i Beethoven oraz współczesna muzyka pop.

     Najlepsze lata Libery to 1999 - 2008 r. Albumy nagrane w tym okresie odznaczają się niezwykłą intensywnością, bogactwem dźwięków i perfekcyjnym wykonaniem. Po prawej stronie przedstawiono polecane albumy Libery. W tej chwili można przeczytać o trzech z nich: "Sing For Ever", "Libera" i "Luminosa". Pozostałe przekierowują do strony głównej portalu.


polecane strony o chórze Libera:WYBRANA DYSKOGRAFIA
1988 - St. Philips Choir - Sing For Ever1990 - Angel Voices - New Day
1992 - The St. Philips Boy's Choir - Angel Voices1995 - Libera1996 - St. Philips Boy's Choir - Angel Voices 21997 - St. Philips Boy's Choir - Angel Voices 31999 - Libera - Libera2001 - Libera - Luminosa2004 - Libera - Free2005 - Libera - Visions2007 - Angel Voices - Libera in concert2008 - Libera - New Down2008 - Libera - Eternal2008 - Libera - Peace
Podstrony (1): Albumy Libery