Polskie programy kulinarne dla dzieci

     Dzieci i kuchnia to wcale nie są dwa odrębne światy. Warto uczyć dzieci przygotowania posiłków i różnych prac kuchennych, żeby nie były "kuchennymi analfabetami". Pomocne w tym mogą być programy kulinarne. Z jednej strony są one ciekawą rozrywką dla całej rodziny, a z drugiej upowszechniają dobre wzorce - promują zdrową żywność, uczą czystości, właściwego obchodzenia się ze sprzętem kuchennym i efektywnej organizacji czasu. 
     W ostatnich latach na całym świecie zmienia się klimat wokół gotowania z dziećmi. Polecam ciekawy artykuł na ten temat - "Cały świat uczy dzieci gotować" z Newsweeka. Wspomniano w nim między innymi o kultowym brytyjskim programie "Gotowanie dla dzieci z Luisem" ("Cooking for Kids with Luis"), który zmienił podejście do dzieci w kuchni w wielu krajach. Warto przyjrzeć się, jak wygląda produkcja programów o gotowaniu z udziałem najmłodszych w Polsce.

     W poniższym zestawieniu zawarto programy kulinarne dla dzieci i z udziałem dzieci wyprodukowane przez polskie stacje telewizyjne. Także te serie, w których tylko fragmenty, albo niektóre odcinki są poświęcone dzieciom. Większość jest dostępna do obejrzenia w internecie - w takich przypadkach podaję linki.

program Kuchcikowo - logo
Kuchcikowo - gotowanie na ekranie
co najmniej 39 odc. x 15 min.
emisja w TVP od 15 września 2007 roku do 9 sierpnia 2008 roku
prowadzący: Joanna Białobrzeska jako "Cioteczka Palce Lizać"
występują: kilkanaścioro dzieci, głównie w wieku przedszkolnym

     W każdym odcinku programu występują dzieci w wieku 3-10 lat, w późniejszych odcinakach gościnnie pojawiają się dzieci, które wygrały w konkursie na udział w programie. Pod przewodnictwem sympatycznej prowadzącej maluchy przygotowują kilka dań, w tym deser. Dzieci poznają kuchnię
Dzieci z Kuchcikowa i prowadząca program Kuchcikowo Joanna Białobrzeska
różnych rejonów świata, tajniki sztuki nakrywania do stołu. Na koniec wszyscy siadają do stołu i degustują przygotowane potrawy.
     Program charakteryzuje się dynamiczną pracą kamery i fantastycznym klimatem. Dzieci na ekranie zachowują się swobodnie, są zachęcane do wyrażania swojego zdania przez prowadzącą, która ma długoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Nadaje się do oglądania przez całą rodzinę.


program kulinarny dla dzieci i młodzieży - Deserownia
Deserownia
17 odc. x 7 min.
emisja w teleTOON+ od 9 września 2012
występują: Jakub Zdrójkowski (jako Kuba - 13 lat), Michał Więckowski (jako Mikołaj - 9 lat)

     Stworzony specjalnie dla dzieci w wieku 8 - 11 lat serial o tematyce kulinarnej. Bracia Kuba i Mikołaj Deserowniapodczas nieobecności rodziców spędzają wolny czas w kuchni. Kuba zaczyna kręcić wideo-blog kulinarny o prostych deserach tj. lemoniada albo płynna czekolada z truskawkami. Młodszy brat mu pomaga.
     Bracia często rozmawiają o różnych sytuacjach w szkole, rówieśnikach bądź nauczycielach. Często są to bardzo zabawne dyskusje, w których Mikołaj podpowiada młodszemu bratu ciekawe pomysły na zaradzenie różnym problemom. Na koniec każdego odcinka wyświetlany jest przepis na przygotowywany w nim deser.
Deserownia on-line (teleTOON+)


program Little Chef - logo
Little Chef
13 odc. x 8 min.
emisja w Kuchnia+ w 2008 roku
prowadzący: Katia Roman-Trzaska
występują: w każdym odcinku inna para dzieci - chłopiec i dziewczynka

     Jeden z najbardziej profesjonalnych polskich programów kulinarnych dla dzieci. To one przejmują
Dzieci z programu Little Chef
w nim rolę kucharzy. Są adeptami prowadzonej przez Katię Roman-Trzaskę szkoły kucharskiej, mają więc już sporą wiedzę i doświadczenie. Jedynymi zakazanymi dla nich strefami są okolice piekarnika i palników gazowych. 
     Prowadząca podkreśla rolę zachowania czystości, daje wskazówki odnoszące się do bezpieczeństwa. Traktuje też zajęcia w kuchni jako bezcenny czas spędzany z dziećmi, który należy urozmaicać zabawą i humorem. Program stawia nacisk na eksperymenty i samodzielność.Dzieciaki Minimini - logo
Dzieciaki MiniMini
13 odc. x 25 min.
emisja w MiniMini od 25 września 2010 roku
prowadzący: Iwo Wiciński (jako Kacper) i Daniel Wieleba (jako Paweł, ojciec 
Dzieciaki MiniMini - Iwo Wiciński i Daniel Wielba
Kacpra)
występują: około 6 dzieci, jako koledzy Kacpra

     "Dzieciaki MiniMini" to program edukacyjny dla dzieci podzielony na trzy sekcje: gotowanie, nauka i ćwiczenia fizyczne. W pierwszej części, poświęconej gotowaniu, siedmioletni Kacperek wraz z ojcem wykonują proste, a zarazem pomysłowe dania. Wspólne działania taty i syna są pełne zabawy i spontaniczności. Iwo Wiciński, grający Kacpra, jest nie tylko świetnym aktorem, ale też służy za lektora czytającego przepisy.


Smacznie zdrowo kolorowo - logo
Smacznie, zdrowo, kolorowo - domowo
w produkcji (co najmniej 12 odc.) x 20 min.
emisja w Polsat Cafe od 2012 roku
prowadzący: Jerzy Sobieniak (pierwsze dwa albo trzy odcinki - nie uwzględniane w oficjalnej numeracji), obecnie Magdalena Stużyńska-Brauer
występują: na zmianę Janek i Zuzia oraz Łukasz i Nina
Smacznie, zdrowo, kolorowo

     Prowadząca Magdalena Stużyńska wspólnie z dwójką dzieci przygotowuje proste posiłki. Radzi rodzicom, jak sprawić, żeby dzieci nie grymasiły przy stole i jak przemycać zdrowe składniki w lubianej przez dzieci formie. Program uzupełniają wypowiedzi dietetyczki.
     Niestety program jest sztywny i ma mocno edukacyjny charakter. Sponsorowany przez producenta zup w proszku, więc zawiera ukryte reklamy jego produktów. Początkowo był prowadzony przez zawodowego kucharza, a obecnie przez popularną aktorkę. Często krytykowany i o słabej oglądalności.