Polscy młodzi piosenkarze

Jest to zestawienie młodych solistów i zespołów chłopięcych, które śpiewają po polsku i mają przynajmniej jedną płytę w dorobku muzycznym.

MUZYKA FILMOWA

     Unikalnym i najbardziej godnym uwagi polskim projektem z udziałem chłopców jest muzyka do filmu 
Muzyka i piosenki z filmu Akademia Pana Kleksa Polton LP 1983
"Akademia Pana Kleksa" Krzysztofa Gradowskiego z 1983 roku. 
Pełna ścieżka dźwiękowa do filmu została wydana przez Polton na płycie winylowej "Muzyka i piosenki z filmu Akademia Pana Kleksa" wraz z tekstami piosenek i nutami (zdjęcie po prawej). W 2011 roku wydano kompilację z piosenkami ze wszystkich trzech części serii o Panu Kleksie zatytułowaną "Najlepsze Piosenki Pana Kleksa". Płyta ta zawiera sześć utworów z udziałem Chóru Dziecięcego "Akademia Pana Kleksa": "Witajcie w naszej bajce", "Kaczka Dziwaczka", "Z.O.O.", "Na Wyspach Bergamutach", "Leń" oraz "Księżyc raz odwiedził staw". Jest także jeden utwór śpiewany przez dziecięcego aktora grającego główną rolę Adasia Niezgódki - Sławka Wronkę - "Jak rozmawiać trzeba z Psem".

okładka płyty Król Lew Największe Przeboje
     Podobny projekt na granicy kina i muzyki jest związany z udźwiękowieniem polskiej edycji filmu "Król Lew" z 1994 roku. Do tej kultowej animowanej produkcji Disneya przygotowano m. in. polskie teksty piosenek. Młodego Simbę dubbingował jedenastoletni aktor głosowy Michał Mech.    
     Chłopiec nie tylko podkładał głos, ale zaśpiewał też w dwóch piosenkach: "Strasznie już być tym królem chcę" oraz "Hakuna Matata". Obie piosenki są dostępne na kompilacji "Król Lew Największe Przeboje" wydanej 2011 r. z okazji premiery filmu "Król Lew" w 3D. Płyta ta zawiera piosenki ze wszystkich trzech części cyklu: „Król Lew”, „Król Lew 2: Czas Simby” i „Król Lew 3: Hakuna Matata” - większość w wykonaniu dorosłych aktorów i piosenkarzy, ale partia Michała, choć mała, jest wyjątkowa.

ZESPOŁY

Kuba Molęda - wokalista zespołu L.O. 27
     Najbardziej znany polski zespół chłopięcy to L.O. 27. Była to polska odpowiedź na sukces znanego na całym świecie i popularnego także w Polsce amerykańskiego boysbandu Hanson. Głównym członkiem i wokalistą L.O. 27 był Kuba Molęda. Chłopiec urodził się 3 kwietnia 1984 r. w Olkuszu. Zadebiutował w wieku 7 lat w programie TVP2 "5. 10. 15". W wieku 13 lat zaśpiewał na Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca. Razem z zespołem wziął udział w nagraniu dwóch płyt: "Mogę wszystko" w wieku ok. 12 lat i "Przyjaciele" w wieku ok. 14 lat. 

Okładka płyty CD polskiego zespołu dziecięcego Hop Kids
     Nieco mniej znanym, ale również godnym uwagi zespołem jest hiphopowy Hop Kids, który w 2005 roku nagrał płytę zatytułowaną tak samo jak zespół - "Hop Kids". Zawiera ona dziewięć oryginalnych utworów. Była promowana na kanale Jetix teledyskiem do utworu "Wiadomka". Ich muzyka to połączenie hip-hopu z muzyką techno i dance.
     Grupa Hop Kids składała się z jednej dziewczyny i trzech chłopców - 11-letnich Kacpra WikariakaMacieja Świerczyńskiego oraz 13-letniego Igora Kulczyńskiego. Młodzi wykonawcy kilka razy koncertowali w Ośnie Lubuskim, więc prawdopodobnie pochodzą z zachodnich rejonów Polski. Niestety nie udało im się odnieść większego sukcesu i pozostają jedynie ciekawostką.

Zespół Arka Noego
     Arka Noego to dziecięcy zespół muzyczny wykonujący piosenki o tematyce religijnej. Powstał w 1999 roku, kiedy redakcja katolicka Telewizji Polskiej poszukiwała wykonawców mogących uświetnić przyjazd papieża Jana Pawła II do Polski. Pierwszy album "A gu gu" wydany w 2000 roku okazał się bestsellerem. Od tego czasu kolejne albumy wydawane są niemal rokrocznie i przyjmowane bardzo ciepło.
     W zespole śpiewało wielu chłopców m. in. Łukasz i Max ChruszczVictor ChukwuBruno i Fryderyk FriedrichJasio GarsteckiBartek MalejonekMarek i Mikołaj PospieszalscyOlivier i Patryk SorghoJulek StarostaAdrian SurlejewskiDominik SzczepaniakŁukasz i Piotr WinterKamil Ziemowski.

Rybka MiniMini+
     Spory wkład w rozwój twórczości muzycznej chłopców ma telewizja MiniMini+. Na jej antenie można zobaczyć wiele teledysków, z których piosenki wchodzą później w skład kompilacji t.j. "Przeboje Rybki Mini Mini" i "Minimini Party". Chłopcy śpiewają w ramach projektów np. na potrzeby kampanii Sporty Animals na składance "Przeboje rybki Mini Mini vol. 2" a także programów dla dzieci t.j. Studio Stodoła czy Centrum Uśmiechu. Lista płyt CD wydanych przez kanał MiniMini+ tutaj:

Adaś Gołaszewski
     Jednym z najstarszych polskich zespołów dziecięcych są Fasolki. Powstał on dla potrzeb Telewizji Polskiej w 1983 r. Zapewniał oprawę muzyczną wielu programów dla dzieci produkowanych przez Telewizję Polską: "Fasola", "Tik-Tak", "Ciuchcia", "Jedyneczka" i "Budzik". Niemal na wszystkich płytach Fasolek dominują dziewczynki, a chłopcy bardzo rzadko śpiewają solo. Wyjątkiem jest kompilacja "Pioseneczki Jedyneczki 3" z 2006 r., na której ćwierć utworów zaśpiewał Adaś Gołaszewski.

SOLIŚCI

     Daniel Rupiński z Olsztyna to niezwykły młody piosenkarz. Chłopiec jest od urodzenia niewidomy, a mimo to udało mu się dostać do szkoły muzycznej, którą z powodzeniem ukończył specjalizując się w grze na trąbce. Trzy śpiewane przez około jedenastoletniego Daniela piosenki można usłyszeć na kompilacyjnym albumie "Ach, śpij kochanie" wydanym przez Fundację Artystyczną "Naprawdę czeka ktoś" w 1998 r. Są to utwory tradycyjne, nawiązujące do polskiego folkloru, ale zaśpiewane z przytupem, przez tego młodziutkiego artystę.