Jackie Coogan


     Jackie Coogan (wł. John Leslie Coogan) urodził się 26 października 1914 r. w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Jego rodzice byli artystami wodewilu, w którym ojciec był tancerzem, a matka dziecięcą gwiazdą. Występował na scenie wraz z rodzicami od czwartego roku życia. W wieku pięciu lat podróżował z występami po Los Angeles.
     Kiedy Jackie występował na scenie, został dostrzeżony przez Charlesa Chaplina, który już wtedy zaczął planować, że mógłby wystąpić wraz z nim w filmie. Żeby przekonać się, czy to dobry pomysł, obsadził pięcioletniego chłopca w niewielkiej roli w filmie "A Day's Pleasure" z 1919 r. Rok później doszło do realizacji filmu, który wtedy Charles sobie wymarzył. Sześcioletni Jackie Coogan zagrał w nim sierotę wychowywaną przez Włóczęgę, a następnie zagubioną. Film "Brzdąc"stał się sensacją i do dziś jest jednym z najbardziej znanych filmów Chaplina. Oto kilka klatek z niego:


     Charliemu Chaplinowi i jego małemu towarzyszowi udało się odmalować niespotykaną więź:


     W 1921 roku Jackie zagrał w dwóch kolejnych filmach. Pierwszym z nich był "Peck's Bad Boy". Jackie zagrał Henry'ego Pecka, małego urwisa, który nieustannie wpada w przeróżne kłopoty, choć czasem niezawinione przez siebie. Jest to lekka komedia złożona z serii zabawnych, a czasami wzruszających sekwencji. Prawdopodobnie miał to być początek serialu, którego jednak nigdy nie zrealizowano. Jackie występuje tutaj po raz pierwszy w roli głównej. Siedmioletni malec daje wspaniały pokaz aktorskich umiejętności. Pokazuje jeszcze więcej gestów, mimiki i aktorstwa na najwyższym poziomie. Nieustanna obecność na planie jest jednak sporym wysiłkiem dla dziecka. W przerwie między kręceniem kolejnych scen, chłopiec zasypia w objęciach reżysera:


     Drugim filmem, w którym Jackie zagrał jako 7-latek był "My boy". Wcielił się w nim w osieroconego małego imigranta, który przybywa do Ameryki. Ucieka władzom spod Ellis Island i chowa się w szopie byłego marynarza i kapitana Claude'a Gillingwatera. Początkowo kapitan odnosi się do malca chłodno, ale wkrótce lody zostają przełamane i starzec staje się dla niego jak ojciec. Niestety kapitan jest w długach i nie stać go na opłacenie czynszu. Chłopiec robi wszystko, żeby mu pomóc:


     "My boy" był pierwszym filmem, w produkcję którego zaangażował się ojciec Jackiego. Mężczyzna założył w tym celu firmę "Jackie Coogan Productions". Miała on swój udział w wypromowaniu syna - wkrótce zaczęto produkować gadżety i pocztówki z jego zdjęciami. Oto jedna z najpiękniejszych:


cdn.