Katolicyzm

     Katolicyzm to jedno z największych wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu. Młodzi katolicy muszą iść na cotygodniowe nabożeństwo. Czasami są ministrantami. W wieku dziewięciu lat przyjmują Pierwszą Komunię Świętą. Zamożniejsi rodzice posyłają dzieci do szkół katolickich z osobnymi klasami dla dziewczynek i chłopców.
     Problemami nurtującymi młodych katolików często są: piekło i niebo, hostia jako ciało Jezusa oraz strój księży (sutanna czy sukienka).
     Katolicy nie stronią od nowych technologii. Dzięki temu powstają kanały telewizyjne i programy o treściach religijnych dla młodych widzów. 

Filmy o tematyce katolickiej:

Boże skrawki (przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej)
Dziadek i ja (katolicka szkoła)
Skradzione lato (katolicka rodzina, stosunek do Żydów, niebo)
Mickybo i ja (napięte stosunki między katolikami a protestantami w Irlandii Północnej)
Milionerzy (wiara w świętych, jasełka)

Programy telewizyjne:

Ziarno - każda sobota, kanał TVP 1, godz. 8:25
do oglądania online: Ziarno - Telewizja Polska SA
Program dla młodych katolików w wieku 6-12 lat. Nadawany przez polską telewizję publiczną od 1990 r. Upowszechnia wartości katolickie oraz uczy otwartości na innych i tolerancji. Dzieci rozmawiają z prowadzącymi oraz gośćmi, gotują, wybierają się na wycieczki, inscenizują wydarzenia z życia świętych. Z Ziarna wywodzi się zespół Arka Noego, którego fragmentami teledysków jest przeplatany. Filmy o świętych i ważnych postaciach katolicyzmu:

Dzieciątko zwane Jezus (Jezus Chrystus w wieku 7-9 lat)
Marcelino Chleb i Wino (średniowieczna legenda o Marcelinie spisana przez Alfonso el Sabio)
Comments