Strona główna‎ > ‎O stronie‎ > ‎Artykuły‎ > ‎

Dlaczego chłopcy?

opublikowane: 8 kwi 2012, 05:43 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 17 lis 2013, 15:35 ]
     Tematyka witryny Moi chłopcy to twórczość chłopięca i przedstawiająca chłopców. Zakres wieku - od drugiego do dwunastego roku życia.

     Informacje o tym, co zawiera ta strona, można znaleźć w tym artykule. Poniżej tylko parę refleksji na temat.

Dużo czy mało?

     Dla zewnętrznego obserwatora powstawanie tak wielu stron o chłopcach (lista niektórych z nich w źródłach) może być frapujące. Ich istnienie nie wynika jednak z nadmiaru, ale braku. Chłopcy są w naszej kulturze zniechęcani do aktywności takich jak śpiewanie, pisanie czy malowanie. Otoczenie sugeruje, że artystyczne zajęcia są niemęskie. Statystycznego chłopca, który chciałby np. śpiewać albo tańczyć, czeka więcej trudności, niż dziewczynkę. Potrzebne są inicjatywy, które będą służyć zmianie tej sytuacji.

Dobra rozrywka dla dorosłych i dzieci

     Oprócz dowartościowania i próby zmiany klimatu wokół twórczości chłopięcej, celem tej witryny jest też promowanie ciekawej i wartościowej rozrywki. To, czym się karmimy, kształtuje nas. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych. Dobrze jest, jeśli rodzic poświęci trochę czasu i znajdzie film, muzykę, czy książkę, która zaciekawi zarówno jego, jak i dziecko. Nie jest to łatwe zadanie w przypadku chłopaków. W potocznej wyobraźni dobry wzór daje dziewczynka - miła, grzeczna i skora do pomocy. A co z chłopcem? Ma być odważny, dzielny i mężny? A jak to zharmonizować z cierpliwością potrzebną do odrabiania lekcji, ustępliwością niezbędną w pracy grupowej i uprzejmością, która ułatwia i uprzyjemnia życie? Być może część materiałów polecanych w tej witrynie będzie pomocna, bo są one dobierane pod takim kątem, żeby uchwycić zmiany we wzorcu męskości - wrażliwość, większa dbałość o zdrowie itd.

Nie dla boyloverów

     Zdarza się, że Internet jest narzędziem promowania ideologii boylove. Wg. jej zwolenników możliwa jest miłość (inna niż rodzicielska) między dorosłym, a dzieckiem. Każdy trzeźwo myślący człowiek musi przyznać, że takie przekonania prowadzą do zła. Nie ma mowy o akceptacji tego typu poglądów. Witryna Moi chłopcy może przypominać niektóre z boyloverskich stron, jednak jej założenia i sposób prowadzenia są odmienne. Chłopiec jest tutaj postrzegany jako dziecko, które należy chronić i wspierać, a nie jako obiekt fascynacji.

Ustalenie granicy wieku

     Tematem tej strony jest dziecko, jednak granica dzieciństwa jest dość płynna i zmieniała się w ciągu wieków i w zależności od kultury. W społecznościach pierwszych Słowian okres dzieciństwa trwał bardzo krótko - po ukończeniu siódmego roku życia chłopiec był poddawany postrzyżynom, które symbolizowały przejście do świata dorosłych. W dzisiejszej Polsce nawet siedemnastoletni młodzieniec jest prawnie i społecznie uznawany za dziecko, a za moment graniczny można uznać ukończenie osiemnastego roku życia. Najrozsądniejszym podziałem jest jednak ten, który został wypracowany przez wielowiekową kulturę judaizmu - wg. Talmudu, chłopcy którzy mają 13 lat są już w stanie rozumieć i przestrzegać wszystkich praw religijnych i świeckich. Sugerując się tym podziałem przyjęto, że będą się tutaj pojawiać artykuły o młodych artystach do dwunastego, a maksymalnie do trzynastego roku życia.