Strona główna‎ > ‎O stronie‎ > ‎

Artykuły

Dlaczego chłopcy?

opublikowane: 8 kwi 2012, 05:43 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 17 lis 2013, 15:35 ]

     Tematyka witryny Moi chłopcy to twórczość chłopięca i przedstawiająca chłopców. Zakres wieku - od drugiego do dwunastego roku życia.

     Informacje o tym, co zawiera ta strona, można znaleźć w tym artykule. Poniżej tylko parę refleksji na temat.

Dużo czy mało?

     Dla zewnętrznego obserwatora powstawanie tak wielu stron o chłopcach (lista niektórych z nich w źródłach) może być frapujące. Ich istnienie nie wynika jednak z nadmiaru, ale braku. Chłopcy są w naszej kulturze zniechęcani do aktywności takich jak śpiewanie, pisanie czy malowanie. Otoczenie sugeruje, że artystyczne zajęcia są niemęskie. Statystycznego chłopca, który chciałby np. śpiewać albo tańczyć, czeka więcej trudności, niż dziewczynkę. Potrzebne są inicjatywy, które będą służyć zmianie tej sytuacji.

Dobra rozrywka dla dorosłych i dzieci

     Oprócz dowartościowania i próby zmiany klimatu wokół twórczości chłopięcej, celem tej witryny jest też promowanie ciekawej i wartościowej rozrywki. To, czym się karmimy, kształtuje nas. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych. Dobrze jest, jeśli rodzic poświęci trochę czasu i znajdzie film, muzykę, czy książkę, która zaciekawi zarówno jego, jak i dziecko. Nie jest to łatwe zadanie w przypadku chłopaków. W potocznej wyobraźni dobry wzór daje dziewczynka - miła, grzeczna i skora do pomocy. A co z chłopcem? Ma być odważny, dzielny i mężny? A jak to zharmonizować z cierpliwością potrzebną do odrabiania lekcji, ustępliwością niezbędną w pracy grupowej i uprzejmością, która ułatwia i uprzyjemnia życie? Być może część materiałów polecanych w tej witrynie będzie pomocna, bo są one dobierane pod takim kątem, żeby uchwycić zmiany we wzorcu męskości - wrażliwość, większa dbałość o zdrowie itd.

Nie dla boyloverów

     Zdarza się, że Internet jest narzędziem promowania ideologii boylove. Wg. jej zwolenników możliwa jest miłość (inna niż rodzicielska) między dorosłym, a dzieckiem. Każdy trzeźwo myślący człowiek musi przyznać, że takie przekonania prowadzą do zła. Nie ma mowy o akceptacji tego typu poglądów. Witryna Moi chłopcy może przypominać niektóre z boyloverskich stron, jednak jej założenia i sposób prowadzenia są odmienne. Chłopiec jest tutaj postrzegany jako dziecko, które należy chronić i wspierać, a nie jako obiekt fascynacji.

Ustalenie granicy wieku

     Tematem tej strony jest dziecko, jednak granica dzieciństwa jest dość płynna i zmieniała się w ciągu wieków i w zależności od kultury. W społecznościach pierwszych Słowian okres dzieciństwa trwał bardzo krótko - po ukończeniu siódmego roku życia chłopiec był poddawany postrzyżynom, które symbolizowały przejście do świata dorosłych. W dzisiejszej Polsce nawet siedemnastoletni młodzieniec jest prawnie i społecznie uznawany za dziecko, a za moment graniczny można uznać ukończenie osiemnastego roku życia. Najrozsądniejszym podziałem jest jednak ten, który został wypracowany przez wielowiekową kulturę judaizmu - wg. Talmudu, chłopcy którzy mają 13 lat są już w stanie rozumieć i przestrzegać wszystkich praw religijnych i świeckich. Sugerując się tym podziałem przyjęto, że będą się tutaj pojawiać artykuły o młodych artystach do dwunastego, a maksymalnie do trzynastego roku życia.

Co można znaleźć w tej witrynie?

opublikowane: 2 lut 2012, 01:47 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 10 lip 2014, 11:00 ]

     Strona ta powstała w celu polecania filmów, muzyki i książek. Pojawiać się tu będą tylko filmy, w których główne albo kluczowe dla fabuły role grają młodzi aktorzy, a także muzyka wykonywana przez najmłodszych piosenkarzy z całego świata. Recenzowane książki z reguły mają nie tylko dziecięcego bohatera, ale też narratora. Wszystkie materiały są starannie wyselekcjonowane - najbardziej wartościowe o najwyższych walorach artystycznych i ciekawej treści. Preferowane są dzieła o optymistycznej wymowie, koncentrujące się na dobrej i pięknej stronie rzeczywistości.

Zasady prowadzenia programu telewizyjnego

     Program telewizyjny przygotowywany jest w cyklu dwutygodniowym, a w razie potrzeby jest aktualizowany na bieżąco. Zwykle promowane są filmy, w których czas ekranowy młodego aktora jest odpowiednio duży, albo jego rola jest znacząca dla fabuły. Premiera to film, który po raz pierwszy oficjalnie pojawia się w polskiej wersji językowej, a premiera telewizyjna była poprzedzona premierą w polskich kinach lub na festiwalach filmowych. Zdjęcia towarzyszą głównie tym filmom, które bardzo długo nie były emitowane, albo pojawiają w ramówce się po raz pierwszy.

Dla dorosłych i dla dzieci

     Witryna "Moi chłopcy" jest bezpieczna dla dzieci. Nie ma tutaj przerażających zdjęć, wulgaryzmów, materiałów zachęcających do przemocy, promujących używki, ukazujących nagość bądź seks. Dział horrory zawiera tylko starsze i klasyczne pozycje oraz kino "z dreszczykiem". Zadbano też o neutralność światopoglądową - nie preferuje się tutaj żadnej religii, każdą postawę i wyznanie traktuje na równi.

Stop piractwu

     To nie jest strona piracka. Nie zawiera, ani nie linkuje materiałów chronionych prawem autorskim. W przypadku, gdyby się jednak okazało, że jakiś element znalazł się tutaj wbrew woli twórcy, zostanie on usunięty. Każdy ma prawo decydować w jaki sposób używany jest jego wizerunek i wytwory. Proszę w takich przypadkach korzystać z adresu e-mail c.gontkiewicz@gmail.com.

Niezależność

      To nie jest strona o charakterze komercyjnym. Jej twórca nie odnosi z niej żadnej korzyści materialnej. Nie ma tutaj reklam ani płatnych linków. W niektórych przypadkach podawana jest informacja gdzie można kupić jakiś produkt, ale tylko w sytuacji, gdy jest on dostępny tylko w tym jednym miejscu (np. poprzez oficjalną stronę twórcy).

Internetowe źródła informacji o chłopcach

opublikowane: 30 sty 2012, 12:20 przez c.gontkiewicz@gmail.com   [ zaktualizowane 14 gru 2017, 01:03 ]

     To jest wykaz stron internetowych, które mogą być pomocne przy wyszukiwaniu ciekawych materiałów. Jest to zbiór ponad pięćdziesięciu witryn w językach angielskim, francuskim, rosyjskim, niemieckim, hiszpańskim, chińskim i japońskim, które mają największą wartość informacyjną.

Filmy

Rare Film Finder - największa na świecie baza danych dotycząca dzieci w kinie. Tworzona nieustannie od połowy 2004 roku. Współtworzona wraz ze stronami Children in Cinema (+blog), Children in Media oraz Childhood in Art (patrz niżej w "Sztuki piękne"). Zawiera 37321 rekordów filmów (stan na dzień 07.01.2013) i nieco mniejszą ilość rekordów aktorów w wieku od 0 do 18 lat. Jej głównym źródłem jest IMDb, ale zawiera też unikalne treści np. oryginalne tytuły filmów pisane cyrylicą i program telewizyjny kilkunastu europejskich stacji (Austria, Białoruś, Czechy, Francja, Polska, Niemcy, Węgry, Łotwa, Norwegia, Rumunia, Rosja, Szwecja, Szwajcaria i Ukraina) dostępnych drogą satelitarną.

Le Petit Malicieux - imponujący rozmiarami i założeniami francuski portal o chłopcach. Rozwijany nieustannie od 2001 r. Mimo, że można w nim znaleźć wiele poleceń muzyki i książek, a nawet zdjęcia, to główną zawartość stanowi kino. Jego autor, Martial Brongniart, zgromadził zrzuty ekranu z ponad 2000 filmów. Na blogu Chatouilles od września 2006 roku informuje o nowych treściach w witrynie i publikuje program telewizyjny dla stacji francuskich.

Casper World - niemiecki portal, ale o charakterze międzynarodowym. Publikuje program telewizyjny dla stacji niemieckich - wybrane filmy i odcinki seriali telewizyjnych. Posiada galerie dobrej jakości zdjęć. Silnie rozwijany w latach 2000 - 2009, obecnie trochę zaniedbany, ale wciąż zawiera dużą ilość danych. Wraz ze stroną funkcjonuje prężne forum.

Boy Actors - brytyjska baza danych o chłopięcych aktorach z funkcjami społecznościowymi. Tworzona od marca 2008 r. Gromadzi informacje o 3159 filmach - 1074 z nich zawiera galerie zdjęć (stan na dzień 07.01.2013). Jej zaletą jest to, że filmom często towarzyszą oceny, bądź krótkie recenzje.

Classic Movie Kids - strona poświęcona dziecięcym gwiazdom klasycznej ery hollywoodzkiego kina. Zawiera skany zdjęć (także autografów) młodych aktorów z czasów czarno-białych filmów. Założona jako Child Film Stars Photo Gallery na platformie GeoCities jeszcze w latach dziewięćdziesiątych.

Stars en herbe - zawiera program telewizyjny francuskich stacji telewizyjnych, nowości kinowe i DVD oraz zapowiedzi filmów z udziałem francuskich aktorów dziecięcych.

Дети в кино - rosyjskojęzyczna baza danych dotycząca dzieci w kinie. Zawiera życiorysy i filmografie młodych aktorów z całego świata.

Kids Short Film - filmy krótkometrażowe z udziałem dziecięcych aktorów - grupa na Vimeo.

Shi Jie Tong Xing (世界童星) - chińska strona o chłopcach w światowym kinie.

Teen Idols 4 You - dążąca do kompletności baza zdjęć i screenshotów nastoletnich aktorów.

French Young Actor - francuski blog poświęcony dziecięcym aktorom z Francji. Ok. 833 biogramy.

thefilm500 - japoński blog z recenzjami interesujących filmów.

Ztams - młodzieżowi idole od lat sześćdziesiątych do współczesności (zawiera skany tzn. pin-ups)

Fora i społeczności

Blizzard Kid - rosyjskojęzyczne forum działające nieprzerwanie od 17 września 2007 r. Zawiera ponad 7170 tematów (stan na dzień 07.01.2013). Większość z nich jest ilustrowana. Można je traktować jako bazę informacji o tym, co było i jest dostępne w Internecie.

The Vending Machine - anglojęzyczne forum uruchomione 24 marca 2014 r. przez danielrr.movies (Dani73). Następca działających wcześniej The Boy Scouts (ok. 2010 r.), prowadzonego przez Zaphoda Reel Boys (w latach 2011 - 2012), prowadzonego przez Theriota SKiE i prowadzonego przez sagitta46 The Wild Boys (od 2012 do 4 kwietnia 2014 r.).

Kids in Cinema - chińskie forum poświęcone młodym aktorom. Istnieje od 2012 roku i ma ponad 6000 użytkowników i  125000 postów (stan na dzień 27.04.2015).

Enfance au cinema - francuskie forum, ok. 50 członków, poświęcone kinematografii z chłopcami, zawiera również tematy o muzyce.

Boy art world - rosyjskie forum o młodych artystach i sztuce zogniskowanej wokół chłopców.


Filmy - sklepy

Childhood Visions Movie Club (CVMC) - amerykańska internetowa wypożyczalnia filmów z udziałem chłopców założona w 1997 roku. Koncentruje się na tematyce "coming of age" - miłości i pierwszych doświadczeniach seksualnych. Często zawiera unikalne galerie zdjęć, ale zazwyczaj niskiej jakości. Część zgromadzonych materiałów pochodzi z forów, wiele innych to materiały przetransferowane bezpośrednio z VHS.

CMV Laservision - niemiecki dystrybutor filmowy, specjalizuje się w klasycznych filmach o tematyce młodości i dorastania.

Starboy.de - nowości DVD i Blu-ray w Niemczech.

Muzyka

The Boy Choir & Soloist Directory (BCSD) - największa na świecie baza danych o młodych chłopięcych chórzystach, piosenkarzach i wykonawcach. Zawiera listy chórów chłopięcych i chłopięco - męskich, wykazy ich nagrań, krótkie życiorysy wykonawców (szczególnie solistów), kalendarze koncertów oraz tytuły książek i filmów z udziałem chórów i młodych piosenkarzy. Kompletuje informacje o nagraniach z przekroju całego XX wieku - często są to stare dyski winylowe. Zakres wieku jest szeroki - od 3 do 17 roku życia. Stroną o podobnym charakterze jest klub Treble.ru

Kids' Music - rosyjski portal funkcjonujący od 2009 r. 29 kistopada 2012 zyskał nowy wygląd i dwie wersje językowe - rosyjską i angielską. Uruchomiono konto twitter @kidsmusicen i umożliwiono dodawanie artystów, albumów, zdjęć i muzyki przez samych użytkowników. Przy stronie funkcjonuje forum, które ma ponad 2 tys. użytkowników. Strona często służy do autopromocji młodych artystów z rosyjskich grup artystycznych.

Kids Vocal - francuski blog założony 11 stycznia 2006 roku. Zawiera skany okładek i krótkie opisy ok. 1600 płyt CD, DVD i VCD (stan na dzień 07.01.2013) wydawanych przez dziecięcych artystów z całego świata. Omawia też konkursy talentów i programy rozrywkowe (najczęściej francuskie) z udziałem dzieci. Wyłącznie muzyka popularna / pop.

Poetic Minors - strona z najbardziej aktualnymi poleceniami młodych artystów z całego świata.

Young Singers 4 You - chińska strona o młodych piosenkarzach założona w 2003 roku. Oprócz informacji o zachodnich wykonawcach zawiera całą sekcję o rodzimych młodych artystach - Młodzi Śpiewacy z Tajwanu i Chin. Przy stronie funkcjonuje też forum.

Solo lads - powstała w 2015 roku nowa strona z poleceniami teledysków i filmów z YouTube, prowadzona równolegle z kanałem na Twitterze @SoloLads

Boy Soprano Museum - japońska strona z informacjami na temat nagrań i koncertów w wykonaniu chłopców, jedna z najstarszych w sieci, powst23 września 2001 r. i jest wciąż aktualizowana.

sound's Library - japońska baza danych na temat solistów i chórów chłopięcych


Kids Hits - rosyjska stacja radiowa z dziecięcymi przebojami. Plik m3u można ściągnąć tu (192 kbps).

Young Artists - holenderska strona o nastoletnich piosenkarzach gromadząca przede wszystkim wideo z You Tube, oprócz holenderskiej wersji strony funkcjonuje także edycja międzynarodowa po angielsku.

Música Infantil - por siempre niños - hiszpański blog o muzyce w wykonaniu dzieci, przede wszystkim tej z lat 70-tychi 80-tych na dyskach winylowych.

Marcel B - francuska strona poświęcona młodym śpiewakom i chórom.

Rivenmaster's Place - portal internatowy o wschodzących gwiazdach muzyki (wersja archiwalna tu)

Muzyka - sklepy

Alpha Antiquarian Discs (kopia) - nieistniejący brytyjski sklep internetowy specjalizujący się w nagraniach młodych śpiewaków z egzotycznych zakątków świata, w jego katalogu zgromadzono ponad 800 CD, VCD, DVD. W 2014 roku został wznowiony jako chrześcijańska wytwórnia muzyczna.

Pascal Moré Musikvertrieb - niemiecka strona z wybranymi CD i DVD chórów chłopięcych i młodych talentów.

Książki


Unmedia24 - niemiecka strona z linkami do Amazon z poleceniami książek o tematyce dzieciństwa i dorastania.

Dział z książkami na portalu Petit Malicieux (powieści, głównie francuskie) żeby zobaczyć tytuły należy kliknąć "Liste complète".

Dział z e-bookami na forum The Vending Machine (współczesne powieści o nastoletnich gejach).

Lista książek z linkami do księgarni internetowej Amazon w katalogu Boylinks.org (współczesna powieść brytyjska oraz nieliczne tłumaczenia).

Książki polecane przez Greka Gnothe (wychowanie, kultura, socjologia).

Reklamy

Media Kid Vids - strona udostępniająca krótkie klipy filmowe z seriali, filmów i programów rozrywkowych oraz reklamy z młodymi aktorami i aktorkami. Powstała 10 marca 2007 r. Zawiera 4515 reklam z amerykańskiej telewizji w formatach mpeg, avi i mp4 (stan na dzień 21.05.2013).

Otokonoko moe (男の子萌え) - japoński blog prowadzony od stycznia 2008 r. z najświeższymi informacjami o chłopięcych aktorach z kraju kwitnącej wiśni. Zawiera zdjęcia z japońskich reklam, filmów, programów popularnych i innych produkcji telewizyjnych.

Portale ogólno-tematyczne

Reel Boys - blog złożony 20 grudnia 2016 roku przez Zaphoda. Filmy, krótkie metraże, anime, e-booki.

The Sky Kid - zawiera recenzje książek, filmów i płyt młodych piosenkarzy. Skupia się na filmach o tematyce wkraczania w dorosłość ("coming of age"), także krótkometrażowych. Jego twórca jest Bułgarem.

blogi Endyra - Endyr pochodzi z Waikiki na Hawajach, stworzył szereg blogów na platformie Blogger: Angel Watchers (luty 2011 -) Endyr's Movie Theater (czerwiec 2011 -) i kilkanaście innych.

Sztuki piękne

I AM A CHILD | children in art history - blog o dzieciach w malarstwie prowadzony przez Włocha Marco Regali. Istnieje od 2009 roku i jak dotąd zgromadzono na nim reprodukcje dzieł ponad 2400 malarzy i ilustratorów (stan na dzień 20.03.2013).

http://www.childhoodinart.org/ - prezentuje wybrane prace artystów podejmujących tematykę dzieciństwa. Oprócz malarstwa i rysunku zawiera też rzeźbę i współczesną fotografię artystyczną.

Historia, moda i taniec

Historical Boys' Clothing - wszechstronne omówienie sposobów ubierania chłopców i kwestii wychowawczych w różnych kulturach i okresach historycznych. Strona tworzona co najmniej od sierpnia 1998 r. przez byłego nauczyciela brytyjskiej płatnej szkoły z internatem dla dzieci od 8 do 13 lat. Najważniejsze działy: styl ubierania się chłopców w poszczególnych krajach, kostiumy postaci literackich, szkolne mundurki, dziecięcy strój marynarski, niemieckie skórzane spodnie na szelkach (lederhosen), krótkie spodenkichłopcy i taniec.

Bib Overalls - chłopcy w kostiumach / ogrodniczkach.

Boys and Ballet - wszystko o chłopcach i balecie.

1-3 of 3